Česko-ruské vztahy by ale podle něj tento záměr ovlivnit neměl. "Radar je součástí amerických ozbrojených sil. Poprvé v historii se v Evropě objevují části amerického strategického komplexu. To je jako rozmístění pershingů," řekl Putin novinářům po setkání s prezidentem Václavem Klausem.

USA plánují vybudovat svůj obranný štít v ČR a Polsku. V Česku by mohla stát radarová základna, v Polsku by měly být podle plánu umístěny rakety. USA tvrdí, že jde o obranný systém, má sloužit proti případnému raketovému útoku ze strany států, které USA nazývají darebáckými. Míněn je především Írán, Sýrie a Severní Korea.

Výhrady má nejen Rusko

Moskva plány na vybudování systému ostře odmítá, domnívá se totiž, že má být ve skutečnosti namířen proti Rusku. [celá zpráva]

Výhrady proti americkým plánům mají také další země. Německo se zasazuje o to, aby systém byl součástí obranného systému Severoatlantické aliance. [celá zpráva] Francie má o efektivitě protiraketové základny pochybnosti a do projektu se nehodlá zapojovat.

Podobně se vyjádřilo také Rakousko [celá zpráva] a Norsko. Koaliční Slovenská národní strana se taktéž domnívá, že systém je "namířen proti Rusku".

Ani jednání zemí NATO a Ruska nic nového nepřinesla

O americkém protiraketovém deštníku v Evropě a pozastavení smlouvy o konvenčních zbrojních silách v Evropě jednali v pátek též ministři zahraničí členských států NATO a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jednání nic nového nepřinesla. [celá zpráva