To, že kabinet nakonec důvěru Senátu získá, se očekávalo, také se ale vědělo, že to bude těsné. Za Prodim stáli i přes rozdílné názory nejen členové stran zastoupených v jeho středolevé koalici [celá zpráva], ale rovněž někteří ze sedmi doživotních senátorů a opoziční politik Mark Follini, spojenec bývalého premiéra Silvia Berlusconiho.

Byl to právě Senát, který před týdnem neschválil program zahraniční politiky kabinetu, což vedlo k Prodiho rezignaci. [celá zpráva] Prezident Giorgio Napolitano se ale po jednáních napříč politickým spektrem rozhodl, že Prodiho demisi nepřijme a vyzval ho, aby požádal parlament o vyslovení důvěry. Zatímco v Poslanecké sněmovně měl Prodi poměrně jasnou převahu, v horní komoře parlamentu má jeho koalice jen těsnou většinu jednoho hlasu.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění ale mezi Italy panuje pesimismus a nejistota. Středeční list Corriere della Sera píše, že si Prodiho setrvání v úřadu přejí pouze čtyři Italové z deseti. Ostatní jsou buď pro úřednickou vládu nebo pro vypsání nových voleb.

Prodi nyní musí ještě v pátek kvůli vyslovení důvěry předstoupit před Poslaneckou sněmovnu.