Hlavní obsah
 

Zemřel George Bush starší

Ve věku 94 let zemřel prezident USA z let 1989–1993 George Bush starší. Podle agentury AFP to oznámil jeho syn, exprezident George W. Bush.

 
Zemřel George Bush starší

Republikán Bush vykonával úřad v letech 1989 až 1993, předtím působil v mnoha vysokých funkcích včetně viceprezidentské pod Ronaldem Reaganem a jako ředitel CIA.

George H.W. Bush v roce 1971

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Podle mluvčího rodiny Jima McGratha zemřel 41. prezident USA v pátek krátce po 22:00 místního času.

George Bush starší v roce 2008

Foto: Reuters

„Jeb, Neil, Marvin, Doro a já se zármutkem oznamujeme, že po 94 pozoruhodných letech náš drahý táta zemřel,“ uvedl George W. Bush v prohlášení, které prostřednictvím Twitteru tlumočil McGrath.

„George H. W. Bush byl člověkem obdařeným ušlechtilostí charakteru a nejlepším otcem, jakého si syn nebo dcera mohou přát,“ dodal Bush mladší.

George H. Bush na snímku z roku 1970

Foto: John Duricka, ČTK/AP

Exprezident se v posledních letech opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Pohyboval se na kolečkovém křesle kvůli Parkinsonově chorobě.

Letos na jaře - po smrti ženy Barbary, s níž byl ženatý 73 let - byl kvůli infekci, která se mu dostala do krve, přijat na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Houstonu.

Bývalý americký prezident George Bush starší při příjezdu do nemocnice v Houstonu

Foto: Pool, Reuters

Bush starší si získal popularitu díky úspěchu Spojených států ve válce v Perském zálivu v roce 1991, ale následně vyprchala během krátké hluboké recese, kdy porušil svůj slib, že nebude zavádět nové daně. Při druhé kandidatuře na prezidenta republikánského politika porazil demokrat Bill Clinton.

George H.W. Bush s ženou Barbarou v roce 2008

Foto: Larry Downing, Reuters

V roce 1990 navštívil Československo a o devět let později ještě jednou zavítal do Prahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků