Hlavní obsah
BEZ KOMENTÁŘE: Zadržené ukrajinské lodě v přístavu na Krymu Foto: Reuters

Vodu pro Krym i přes sankce jistí dánská čerpadla

Problémy se zásobováním vodou, s nimiž se Krym po ruské anexi potýká, se Moskvě v metropoli Simferopol podařilo částečně vyřešit. Děje se tak za použití nejmodernějších a nejvýkonnějších čerpadel dánské firmy Grund­fos, ačkoliv prodej takového zařízení do regionu sankce vyhlášené Evropskou unií zakazují, upozornila stanice Deutsche Welle.

BEZ KOMENTÁŘE: Zadržené ukrajinské lodě v přístavu na Krymu Foto: Reuters
Vodu pro Krym i přes sankce jistí dánská čerpadla

Obyvatelé Simferopolu mají nyní tekoucí vodu 18 hodin denně, informovala na konci dubna ruská média s tím, že jde o trojnásobné zlepšení oproti stavu po anexi, kdy Ukrajina zablokovala zásobování poloostrova ze svého území.

Konstrukcí výkonných zařízení čerpajících vodu z artéských studní u krymské metropole se tehdy chlubila moskev­ská firma VDK Avtomatika. Na fakt, že jde o zařízení dánské firmy Grundfos, jako první poukázali ruští aktivisté z nevládní organizace Scanner project.

Deutsche Welle dohledala konkrétní model zařízení – sedm moderních CR 185-8 A-F-A-V-HQQV, která ještě oficiálně ani nebyla uvedena na ruský trh. Zařízení, které Grundfos na internetu nabízí za cenu 48 206 eur (přes 1,2 milionu Kč) za kus, má motory německé firmy Siemens. Ani jedna ze společností prý o dodávkách zařízení na Krym nic neví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků