Hlavní obsah

V egyptském Dahabu zřejmě zabíjeli sebevrazi

Tři exploze náloží zabily v pondělí večer v egyptském letovisku Dahab nejméně 24 lidí a zranily dalších 62 osob. Mezi mrtvými jsou i tři turisté. Žádný Čech na místě nezahynul ani nebyl zraněn. U dvou atentátů je podezření, že jsou dílem sebevrahů.

V egyptském Dahabu zřejmě zabíjeli sebevrazi

K podezření na útok sebevražedných atentátníků vedla zahraniční experty skutečnost, že na místě výbuchů nebyly nalezené krátery. Právě to je typické pro útoky atentátníků opásaných výbušninami. Jedna z náloží vybuchla v supermarketu a další dvě v restauracích Nelson a Aladdin. První informace egyptské televize ovšem uváděly, že bomby byly odpálené na dálku.

Podle egyptského ministerstva vnitra si exploze vyžádaly životy dvaceti Egypťanů a také německého dítěte. Představitelé bezpečností služby už předtím uvedli, že mezi mrtvými je Švýcar a Rus. Jeden Egypťan zemřel později na následky těžkých zranění. Celkem tedy kvůli explozím zemřelo 24 lidí. V pondělí přitom agentury nejprve informovaly o nejméně 30 mrtvých. [celá zpráva]

V nemocnicích neleží žádní Češi

"Co je důležité, v nemocnicích nejsou žádní čeští občané zraněni," řekl z Dahabu Českému rozhlasu český velvyslanec v Egyptě Jakub Karfík, který se rozjel na místo útoku.

Se čtyřmi turisty z ČR se zatím nepodařilo navázat kontakt, ale nepředpokládá se, že by byli zranění.

Mezi raněnými jsou tři Dánové, tři Britové, dva Italové, dva Němci dva Francouzi, Korejec, Libanonec, Palestinec, Američan, Izraelec a Australan. 

Trosky a kaluže krve

Výbuchy otřásly Dahabem okolo sedmé večer místního času (18:00 SELČ) . "Kolem sedmé jsme slyšeli tři exploze z pobřeží a supermarketu v centru Dahabu," uvedl francouzský turista Frederic Mingeon. "Objevily se sloupy dýmu a lidé začali utíkat a křičet," dodal. "Ulice byla zasypaná troskami a já jsem viděl kaluže krve," řekl šokovaný belgický turista Quentin d´Aspremont.

"Byl tam mrtvý muž s vyhřezlým mozkem i očima, bylo tam mnoho zraněných. Poslal jsem chlapce s utrženou nohou na chirurgii v Šarm aš-Šajchu, Byl to Dán," uvedl německý lékař Michael Hartlich, který tam trávil dovolenou a okamžitě začal pomáhat. "Další chlapec mi zemřel v náručí. Měl jen deset let," řekl ještě otřesený doktor.

K útoku, který byl spáchán den po zveřejnění nového pásku s poselstvím šéfa sítě al-Kajdá Usámy bin Ládina, se zatím nikdo nepřihlásil

Dahab je oblíbeným cílem potápěčů, západoevropských baťůžkářů, chudších Izraelců a také Egypťanů, kteří si užívali svátků.

Anketa
Bojíte se kvůli atentátům jezdit do Egypta?
Ano
71.7 %
Ne
28.3 %
Celkem hlasovalo 1420 čtenářů.

Útoky na turisty v Egyptě

24. dubna 2005 - Tři exploze v Dahabu na pobřeží Rudého moře zabily 23 lidí.

22. července 2005 - Tři výbuchy v letovisku Šarm aš-Šajch na pobřeží Sinaje si vyžádaly 64 životů. Zahynuli především turisté. Mezi oběťmi byl jeden Čech. Zraněno bylo dvě stě osob.

30. dubna 2005 - Při dvou útocích v Káhiře byl jeden turista zabit a deset lidí zraněno.

8. dubna 2005 -Tři turisté zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka v Káhiře. 18 osob bylo zraněno

7. října 2004 - Při třech bombových útocích v letoviscích Taba a Ras al Sultan u izraelsko-egyptských hranic zemřelo 34 turistů.  Mezi oběťmi bylo i dvanácti Izraelců. 122 osob bylo zraněno.

17. listopad 1997 - Ozbrojená skupina postřílela 58 turistů a tři policisty u vchodu do chrámu královny Hatšepsut v Luxoru.

18. září 1997 - Při výbuchu bomby v autokaru v Káhiře zahynulo devět německých turistů a jejich egyptský řidič, 18 lidí bylo zraněno.

18. dubna 1996 - Při útoku na hotel Europa u pyramid zahynulo 17 řeckých turistů a jeden Egypťan.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků