Hlavní obsah
Hostem Komorní filharmonie Pardubice bude čtvrtek 21. dubna v Sukově síni v Pardubicích jazzový pianista, dirigent a skladatel Milan Svoboda. Foto: Milan Svoboda (archiv)

USA poskytly ochranu protiíránským teroristům

Spojené státy považují exilovou íránskou skupinu Modžáhedíne chalk (Lidoví modžáhidé) usazenou v Iráku za nebojující stranu a poskytnou jí proto ochranu odpovídající ženevským konvencím o civilistech. Několikatisícové gerile, která podnikla mnoho teroristických útoků a již samy USA považují za teroristickou skupinu, tak nehrozí ani vydání do Íránu.

Hostem Komorní filharmonie Pardubice bude čtvrtek 21. dubna v Sukově síni v Pardubicích jazzový pianista, dirigent a skladatel Milan Svoboda. Foto: Milan Svoboda (archiv)
USA poskytly ochranu protiíránským teroristům

"Jsme přesvědčeni, že v tomto konfliktu nebyli bojující stranou a proto jim poskytneme ochranu lidských práv odpovídající ženevským konvencím," řekl ve čtvrtek ve Washingtonu mluvčí ministerstva zahraničí Adam Ereli.

Na základně Ašraf u Bagdádu, odkud modžáhidé pod ochranou Saddámova režimu léta podnikali výpady proti íránskému režimu, je soustředěno přes 3000 jejich bojovníků a bojovnic.

Vazby na mezinárodní organizace

Nové právní postavení přiznané silným kritikem íránského režimu Washingtonem by jim mělo umožnit kontakt s Červeným křížem a humanitárními agenturami OSN.

Ereli tvrdil, že ani změna statusu neznamená, že by USA modžáhidy nadále nepovažovaly za teroristy. Teherán dal ale najevo, že počin USA považuje za další důkaz pokrytectví.

"Od počátku jsme věděli, že Spojené státy používají boj proti terorismu jen jako (mocenský) nástroj," řekl agentuře IRNA mluvčí íránské diplomacie Hamíd Rezá Ásefí.

"Uplatňování ženevských konvencí k ochraně těchto teroristů je nepřijatelné," dodal.

Irácký ministr hrozí Teheránu invazí

Spojené státy Teheránu přisuzují snahu zasahovat do vývoje v Iráku podporou protivládních skupin a špionáží. Podobně se vyjadřují i někteří iráčtí politici.

"Zaznamenal jsem jasné zasahování Íránu do iráckých záležitostí vedené snahou pohřbít zdejší demokracii, řekl v sobotu ministr obrany Házim Ša´alan deníku The Washington Post (WP). Teherán je podle něj pro Bagdád "nepřítelem číslo jedna".

V rozhovoru pro list aš-Šark al-avsat Ša´alan dokonce řekl, že Bagdád je připraven podniknout preventivní invazi do Íránu.

Rozhořčený premiér Ijád Aláví dal ale během turné po arabských státech jednoznačně najevo, že nejde o oficiální pozici Bagdádu.

"Irák v tomto smyslu nemá nepřátele," řekl v dnešním vydání kuvajtského listu ar-Ráí al-ám. "Upřímně řečeno netuším, co našeho bratra ministra k takovým výroků vedlo."

Náměstek iráckého ministra zahraničí Labíd Abbáví tvrdí, že Bagdád má problémy se všemi okolními státy "Špióny sem vysílá mnoho zemí," řekl deníku WP.

"Vidí americkou armádu za svými dveřmi, což u nich vyvolává nemalé obavy."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků