Hlavní obsah
Nově zvolený americký prezident Donald Trump během svého "děkovného turné" v Cincinnati 1. prosince 2016. Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Trump porušil tradici. Mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu jako první vůdce USA za 37 let

Nově zvolený americký prezident Donald Trump v pátek telefonicky mluvil s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Je to první takový prezidentský kontakt od roku 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. Peking proti telefonátu podal protest.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během svého "děkovného turné" v Cincinnati 1. prosince 2016. Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Trump porušil tradici. Mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu jako první vůdce USA za 37 let

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Tchaj-wan nicméně uznává jen 22 převážně malých zemí světa.

Trumpova mluvčí Hope Hicksová telefonát mezi Trumpem a tchajwanskou prezidentkou potvrdila. Podle ní oba státníci konstatovali, že „mezi Tchaj-wanem a USA existují blízké hospodářské, politické a bezpečnostní vztahy”.
 Trump později na twitteru zdůraznil, že iniciativa vzešla od Cchaj Jing-wen.

„Prezidentka Tchaj-wanu mi zatelefonovala, aby mi blahopřála k získání prezidentského úřadu. Děkuji!” napsal Trump na twitteru. Cchaj na to vzápětí reagovala s tím, že „obě strany se na kontaktu předem domluvily”.

Donald Trump oznamuje, že tchajwanská prezidentka volala jemu.

Bílý dům, který stále ovládá Barack Obama, k Trumpovu telefonátu podotkl, že Spojené státy nemění svůj postoj a uznávají nadále politiku jedné Číny. „Zůstáváme pevně oddáni politice jedné Číny,” uvedl mluvčí Obamovy Národní bezpečnostní rady Ned Price. „Naším základním zájmem jsou mírové a stabilní vztahy přes Tchajwanský průliv,” dodal.

Čínský ministr zahraničí Wang I telefonát označil za „malý trik Tchaj-wanu” a vyjádřil naději, že „nezmění politiku jedné Číny, kterou dlouhodobě vyznávají vlády Spojených států”. Agentura AFP si všimla, že o telefonátu neinformovala žádná čínská média a zmínky o něm jsou na internetu v Číně cenzurovány.

Později však čínské ministerstvo zahraničí podalo ve Washigtonu oficiální protest, píše BBC.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

Foto: Jorge Adorno, Reuters

Jeden z představitelů zastupitelského úřadu Tchaj-wanu ve Washingtonu uvedl, že Trumpův rozhovor znamená „historický” první kontakt mezi americkým a tchajwanským vůdcem od přerušení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Tchaj-pejí v roce 1979. V tomtéž roce také Spojené státy navázaly oficiální vztahy s Pekingem. Od té doby udržují USA s Tchaj-wanem pouze neoficiální vztahy, Washington ale nadále dodává Tchaj-peji zbraně, ”aby jí pomohl udržet schopnost se bránit„.

Trump také na to na twitteru poukázal. „Je zajímavé, že Spojené státy prodávají Tchaj-wanu vojenský materiál za miliardy dolarů, a já bych přitom neměl přijmout blahopřejný telefonát,” napsal.

 Trump se diví, že USA dodávají Tchaj-wanu zbraně za miliardy, ale on by prý neměl přijmout blahopřejný telefonát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků