Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Tom Brenner, Reuters

Kniha Trumpovy neteře smí vyjít, rozhodl odvolací soud

Odvolací soud v New Yorku ve středu povolil vydání knihy memoárů, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa. O jejím dočasném zablokování přitom rozhodl newyorský Nejvyšší soud v úterý na popud Trumpova mladšího bratra Roberta. Ten tvrdil, že publikace porušila dohodu o mlčenlivosti týkající se dědického řízení po pozůstalosti po prezidentově otci Fredu Trumpovi.

Americký prezident Donald Trump Foto: Tom Brenner, Reuters
Kniha Trumpovy neteře smí vyjít, rozhodl odvolací soud

Rozhodnutí odvolacího soudu umožňuje vydavatelství Simon & Schuster tisk­nout a distribuovat 240stránkovovou knihu Mary Trumpové s názvem Too Much and Never Enough: How My Family Created the World‘s Most Dangerous Man (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě).

Soudce Nejvyššího soudu USA v New Yorku v úterý dočasně zablokoval vydání knihy na popud Trumpova mladšího bratra Roberta. Ten tvrdil, že publikace porušila dohodu o mlčenlivosti týkající se majetku prezidentova otce Freda Trumpa.

Podle internetového popisku dílo odhaluje „traumata, ničivé vztahy a tragickou kombinaci zanedbávání a zneužívání“ v Trumpově rodině. Vyjít měla původně 28. července a už teď je čtvrtou nejprodávanější knihou v americkém internetovém obchodě Amazon.

Vydavatelství není součástí dohody

Soudce Alan Scheinkman rozhodnutí o tom, zda autorka knihy prolomila mlčenlivost, odložil. Podle něj však vydavatelství Simon & Schuster není účastníkem dohody, a proto zablokování vydání publikace označil za „uvolněné“.

Mary Trumpová je dcerou prezidentova již zesnulého staršího bratra Freda Trumpa juniora. Její kniha přitom není první, které se okolí prezidenta Donalda Trumpa snažilo zabránit v publikaci. V červnu vyšly memoáry bývalého prezidentova poradce Johna Boltona. Trumpova administrativa tehdy argumentovala tím, že dílo obsahuje utajované informace, a jeho zveřejnění proto ohrožuje národní bezpečnost.

Soud ale tehdy žádosti nevyhověl, zčásti také kvůli tomu, že kniha už byla distribuována do obchodů a řada médií obdržela recenzní výtisky a zveřejnila některé úryvky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků