Hlavní obsah
Papež František Foto: Remo Casilli, Reuters

Kardinálové způsobili otevřeným listem papeži velký vatikánský skandál

Za skandál označil předseda jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve otevřený dopis čtveřice kardinálů, jímž žádají papeže o vyjasnění jeho názoru na rozvedené.

Papež František Foto: Remo Casilli, Reuters
Kardinálové způsobili otevřeným listem papeži velký vatikánský skandál

„Kterou církev brání tito kardinálové? Papež je věrný učení Kristovu. To, co udělali, je velmi vážný skandál, který by mohl Svatého otce vést dokonce k tomu, aby jim odebral jejich rudé klobouky, jak už se za jiných dob v církvi stalo,“ prohlásil Pio Vito Pinto, děkan Římské roty, jednoho z nejvyšších soudů římskokatolické církve.

Symbolické odebrání rudých klobouků by znamenalo ztrátu kardinálské hodnosti. Pinto ale řekl, že papež takový krok neudělal.

Kardinálové vyzvali v září papeže Františka, aby vyjasnil svůj dokument o rodině Amoris Laetitia (Radost lásky). Podle nich jsou nejednoznačné hlavně pasáže o rozvedených.

Papeže se ptali, zda se třeba svatého přijímání skutečně mohou ve výjimečných případech zúčastnit i rozvedení, kteří znovu uzavřeli manželství. Dopis vzbudil pobouření nejspíš proto, že kardinálové se papeže ptali, zda po Amoris Laetitia existují ještě „absolutní morální normy zakazující svou podstatou ďábelské činy a jež jsou závazné bez jakýchkoli výjimek“. Dali tak najevo, že papežský dokument tyto normy relativizuje a připouští výjimky.

Když František neodpověděl, napsali v listopadu otevřený dopis, aby informovali „celý Boží lid“.  Dopis podepsali Walter Brandmüller a Joachim Meisner z Německa, Carlo Caffarra z Itálie a Raymond Burke ze Spojených států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků