Hlavní obsah
Migranti na Kanárských ostrovech Foto: Reuters

Kanáry a běženci: plus 550 procent

V průběhu tohoto kalendářního roku se podařilo zachránit přibližně čtyři tisíce afrických migrantů, kteří se snažili dostat k břehům Kanárských ostrovů, jež patří Španělsku.

Migranti na Kanárských ostrovech Foto: Reuters
Kanáry a běženci: plus 550 procent

Podle Mezinárodní organizace pro migraci však při pokusu o zdolání nebezpečných vod Atlantiku zahynulo nejméně 250 lidí, tedy víc než za celý loňský rok v západní části Středozemního moře.

Migrace na Kanárské ostrovy se zvýšila po loňském kroku Evropské unie. Brusel tehdy finančně podpořil Maroko, aby tak zabránil přílivu uprchlíků na jihu Španělska, kteří do této oblasti pronikali právě přes Středozemní moře.

Zatímco počet migrantů na španělské pevnině se od té doby snížil o polovinu, na Kanárských ostrovech stoupl o 550 procent, přičemž jen v srpnu zaznamenaly přes 850 migrantů.

Británie pod tlakem

Trasa ze západní Afriky na Kanárské ostrovy se považuje za notoricky známou a nebezpečnou cestu. Navzdory tomu mnoho obyvatel neváhá vydat se na takovou pouť s vyhlídkou na lepší život po dosažení cíle, avšak častokrát následky bývají velmi tragické.

V srpnu dorazilo do Spojeného království na malých lodích přes 1450 migrantů, což je dosud nejvyšší počet během jediného měsíce. Informovala o tom v úterý televize Sky News s odvoláním na analýzu tiskové agentury PA.

Úřady zaznamenaly denní rekord, když se 6. srpna dostalo na britské pobřeží 235 migrantů. V srpnu se dostalo do Británie takřka tolik migrantů jako v červnu a červenci dohromady.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová před dvěma týdny oznámila, že zvažuje,
že uzavře Lamanšský průliv migrantům. Resort obrany potvrdil, že armádní bezpilotní letadlo W nasazované v Afghánistánu bude monitorovat plavidla s migranty v průlivu La Manche.

Ministerstvo vnitra v Londýně připisuje vinu za rostoucí počet migrantů a obtížnost návratu žadatelů o azyl francouzským úřadům a „aktivistickým právníkům“.

Charitativní organizace však vyzývají vládu, aby zajistila bezpečné a legální cesty pro migranty, aby se zabránilo nebezpečným plavbám přes Lamanšský průliv.

Žena s covidem-19 porodila ve vrtulníku

Migrantka, u níž se potvrdila nákaza koronavirem, porodila ve vrtulníku při přepravě do nemocnice z přelidněného záchytného centra na italském ostrově Lampedusa, sdělila BBC.

Žena, jež porodila ve vrtulníku, měla pozitivní test na koronavirus, když začala rodit. Místní činitelé uvedli, že se ženu rozhodli přepravit do nemocnice v sicilském Palermu, aby mohla porodit bezpečně. Nakonec však dítě přišlo na svět v polovině asi hodinového letu. Nyní je matka spolu s novorozenětem v Palermu.

Šéf sicilské regionální správy Sebastiano Musumeci viní vládu v Římě, že Sicílii neposkytuje dostatečnou pomoc, pokud jde o nové migranty z Afriky. Pohrozil žalobou i generální stávkou.

Letos do Itálie dorazilo 19 400 lidí
Letos se na italských březích vylodilo 19 400 migrantů.
Za stejné období loni jich bylo asi 5200.
Podle údajů OSN připlulo letos do Evropy po moři o něco více než 40 tisíc lidí.
443 běženců, kteří se snažili ze severu Afriky překonat Středozemní moře, zemřelo nebo se pohřešuje.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků