Hlavní obsah
Dny evropského dědictví zvou na statek Bernard v Královském Poříčí. Foto: Alena Lochmannová

Ivan se přehnal přes Jamajku

Nejméně tři oběti si vyžádal hurikán Ivan na Jamajce, kterou zasáhl v sobotu. Desetiletá dívka se utopila a  jedna žena zemřela, když její dům zasáhl padající strom. Během dne ostrov bičovaly prudké deště a silný vítr, který trhal elektrické vedení, lámal stromy odnášel střechy a otřásal základy budov. Přívalové deště zaplavily ulice.

Dny evropského dědictví zvou na statek Bernard v Královském Poříčí. Foto: Alena Lochmannová
Ivan se přehnal přes Jamajku

Hurikán přitom nezasáhl Jamajku plnou silou, jeho oko ji minulo. Díky tomu bylo hlavní město Kingston ušetřeno přímého zásahu, který by nejvíce pocítily desetitisíce lidí žijící v porůznu stlučených chatrčích místních chudinských slumů.

Přesto jde o nejhorší přírodní katastrofu, která postihla Jamajku v posledních padesáti letech. Řada lidí musel utéci ze svých domů a postavilo se pro ně na tisíc nouzových přístřešků.

Ivan si už vyžádal nejméně 29 obětí, zejména na Grenadě. Jestliže nezmění směr, během následujících zasáhne 24 hodin na Kajmanské ostrovy, v neděli pak Kubu a v pondělí Floridu. Meteorologové varují, že by mohl ještě zesílit a jeho rychlost bych přesáhla 250 kilometrů za hodinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků