Hlavní obsah
Americký herec Steven Seagal Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP

Herec Steven Seagal se stal zvláštním vyslancem Ruska pro vztahy s USA

Hrdina amerických akčních filmů devadesátých let Steven Seagal se stal zvláštním velvyslancem Ruska pro humanitární vztahy se Spojenými státy. Informovalo o tom v sobotu na Twitteru ruské velvyslanectví ve Washingtonu. Americký herec, který má od roku 2016 i ruské občanství, má mít na starost zejména kulturní kontakty obou zemí, jejichž politické vztahy jsou v posledních měsících napjaté.

Americký herec Steven Seagal Foto: Ivan Sekretarev, ČTK/AP
Herec Steven Seagal se stal zvláštním vyslancem Ruska pro vztahy s USA

Podle ruské diplomacie má šestašedesátiletý Seagal mezi Moskvou a Washingtonem vykonávat podobnou funkci, jako je velvyslanec dobré vůle OSN. "Jeho úkolem bude usnadňovat vztahy mezi Ruskem a USA v humanitární oblasti, včetně spolupráce v kultuře, umění a mládežnické výměně," píše se na Twitteru ruského zastoupení v USA. "Lidská diplomacie se setkává na půli cesty s tradiční diplomacií," uvádí se též v oznámení.

Seagal, jehož prarodiče byli ruští emigranti, je v posledních letech častým návštěvníkem v Rusku. Na veřejnosti se objevil i po boku ruského prezidenta Vladimira Putina, kterého veřejně podporuje, a o ruské občanství prý požádal, aby mohl "několik měsíců v roce trávit se svými přáteli v Rusku". Kromě amerického a ruského občanství má Seagal i občanství srbské.

Seagalovou první filmovou rolí se stal v roce 1988 policista a expert na bojová umění ve snímku Nico - víc než zákon. Seagal se bojovým uměním věnuje už od malička a je držitelem 7. danu v aikido, jemuž se učil v Japonsku od největších mistrů. V této asijské zemi strávil v mládí 15 let a poté si v Los Angeles založil školu bojových umění.

Podle některých kritiků vnesl Seagal do akčních filmů v 80. letech svěží vítr. Jednak samotným aikidem, ale i svým specifickým stylem (klidná síla), oblékáním (černé sako či tříčtvrteční kožený kabát) a účesem (vlasy do culíku). K jeho slavným snímků patří mimo jiné Přepadení v Pacifiku, Aljaška v plamenech, Lovec policajtů či Ruslan, který se odehrává v Rusku.

Seagal, který hovoří i japonsky, je buddhista. Hraje na kytaru a vydal několik desek, doma má velkou sbírku kytar a samurajských mečů. Jako bluesový kytarista zahrál Seagal v roce 2014 i na festivalu Rock for People v Hradci Králové. Věnuje se také rozsáhle charitě, angažuje se v ekologických aktivitách, v boji za práva zvířat či boji proti drogám. Je počtvrté ženatý, jeho poslední manželkou je Mongolka, s níž se seznámil v Mongolsku v roce 2001, když mu tam dělala překladatelku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků