Hlavní obsah
Jde o pátou výstavu mladého fotografa z Holešova. Foto: archiv autora

Bushův inspektor: Irák chemické zbraně neměl

Optimismus kolem oprávněnosti invaze a zejména budoucnosti Iráku, který mezi voliči šíří prezident George W. Bush, utrpěl další trhliny. Jeho zbrojní inspektor totiž došel k závěru, že Saddám Husajn žádné arzenály neměl. CIA navíc varuje před občanskou válkou v Iráku.

Jde o pátou výstavu mladého fotografa z Holešova. Foto: archiv autora
Bushův inspektor: Irák chemické zbraně neměl

Irák neměl před invazí sklady nejničivějších arzenálů, ale chtěl aktivovat některé programy až pominou tehdejší zbrojní kontroly OSN, uvádí dokončovaná závěrečná zpráva Bushova šéfinspektora Charlese Duelfera.

Dokument o 1500 stranách tudíž nijak nepodporuje hlavní argumenty Bílého domu o tom, že režim Saddám Husajna "představuje vážnou hrozbu", ačkoli ponechává otevřené dveře vládou živené hypotéze, podle níž Husajn mohl své zbraně skrýt v Sýrii.

Duelfer fakticky dospěl k témuž závěru jako jeho předchůdce David Kay, který rezignoval v lednu, a předtím rozladil administrativu, když v Kongresu prohlásil: "Všichni jsme se mýlili": Duelfer prý konstatuje, že v Iráku byl jen malý výzkum biologických a chemických zbraní.

Chaos hrozí občanskou válkou

"Irák směřuje k demokracii," ujišťoval Bush ve čtvrtek voliče v minnesotském St. Cloudu, zatímco se valily zprávy o dalším prudkém vzestupu násilí a bojů, jimž padly za oběť stovky lidí a obavy o zajištění voleb v lednu příštího roku se znásobily.

Bushův předvolebně motivovaný optimismus ostře kontrastuje se závěry, které mu podle amerických médií už v červenci, tedy před nynější eskalací bojů v Iráku, předložila Ústřední zpravodajská služba CIA v souhrnné zprávě (National Intelligence Estimate).

S výhledem do konce roku 2005 v ní totiž CIA předpovídá tři pochmurné scénáře vývoje - od křehké stability přes politický rozpad Iráku až po občanskou válku. Nejhorší varianta odráží již kolující obavy, že vnitřní konflikt by mohl v důsledcích vést až k teritoriální dezintegraci země s nedozírnými bezpečnostními dopady pro celou oblast.

Bush neřekl pravdu

"Úkolem CIA je prozkoumat různé varianty," snažil se potlačit zjevný rozpor mezi zprávou CIA a tónem prezidentových vystoupení mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

Bushovou nadějí je, že CIA se mýlí stejně, jako v obdobné zprávě před dvěma lety, kdy tvrdila, že Husajn má zakázané zbraně. Nic tomu však nenapovídá.

"Nedokázal vám říct pravdu," zdůraznil na adresu Bushe v souvislosti se zprávou CIA jeho demokratický oponent John Kerry. "Jeho vlastní zpravodajská služba ho celé týdny varovala, že mise v Iráku je ve vážných problémech," řekl Sdružení Národní gardy v Las Vegas.

"Zasloužíte si něco lepšího. Vrchního velitele, který mluví na rovinu s vojáky a národem," agitoval Kerry posluchače na svoji stranu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků