Hlavní obsah
Pohled na Kobani na hranicích Sýrie a Turecka, kde probíhají tvrdé boje. Foto: Reuters

V Turecku působí tisíce lidí napojených na Islámský stát

V Turecku působí možná až 3000 lidí napojených na radikální Islámský stát (IS). S odvolání na tajnou službu o tom v sobotu informoval turecký list Hürriyet. Policie po útocích v Evropě zvýšila pohotovost, protože by to mohli být členové spících buněk, které mohou kdykoli zaútočit.

Pohled na Kobani na hranicích Sýrie a Turecka, kde probíhají tvrdé boje. Foto: Reuters
V Turecku působí tisíce lidí napojených na Islámský stát

Turecká tajná služba chce, aby bylo 3000 potenciálních členů IS v Turecku sledováno a aby se zjistilo, do jaké míry jsou připraveni zaútočit. V nebezpečí jsou podle ní hlavně zastupitelské úřady západních zemí. Turecko zvýšilo bezpečnostní opatření kolem nich už v souvislosti s útoky ve Francii.

Zpráva tajné služby také konstatuje, že riziko útoku v Turecku zvyšuje fakt, že mnoho pohraničních přechodů mezi Tureckem a Sýrií má v rukou IS. To vysvětluje fakt, že Turecko nemá informace o mnoha cizincích, kteří se přes jeho území dostali do Sýrie a bojují nyní v řadách IS.

V řadách IS bojuje podle odhadů ministerstva zahraničí až 1000 Turků. Turecko vyhostilo přes 1100 lidí podezíraných z terorismu a zakázalo vstup na své území více než 7200 lidí.

Hayat Boumeddienová na letišti v Turecku 2. ledna 2015

Foto: Reuters TV, Reuters

Přes Turecko se mohou bojovníci svaté války nejsnáze dostat do Sýrie. Světová média v minulosti opakovaně informovala o kanálech, kterými se tam dostávají, i o konspiračních bytech na turecké straně hranice.

Do Sýrie se přes Turecko dostala i žena teroristy z Paříže Amedy Coulibalyho Hayat Boumeddienová. [celá zpráva]

Do Turecka mohl prchnout i muž, který řídil buňku v Belgii.  [celá zpráva]

Turecko také podporuje odpůrce syrského režimu Bašára Asada, mezi nimiž však jsou i radikální muslimové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků