Hlavní obsah
Povstalecký bojovník v syrském Halabu Foto: ČTK/AP

USA posílají do Sýrie milióny na boj proti Al-Káidě

Spojené státy a jejich arabští spojenci podporují umírněné povstalecké skupiny v Sýrii a poskytují jim milióny dolarů v hotovosti a materiální prostředky. Tímto způsobem se snaží potlačit vliv radikálů napojených na Al-Káidu. Britskému listu The Daily Telegraph to potvrdili nejmenovaní diplomaté i bojovníci z řad rebelů.

Povstalecký bojovník v syrském Halabu Foto: ČTK/AP
USA posílají do Sýrie milióny na boj proti Al-Káidě

„Všichni nám nabízí peníze na boj. Kdysi jsme neměli žádné zbraně pro boj s režimem, ale teď jsou zásoby plné,“ popsal deníku velitel jedné povstalecké skupiny.

Samotné USA podle diplomatických zdrojů už poskytly umírněným rebelům milióny dolarů na boj proti organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě, napojené na Al-Káidu. Společně se Saúdskou Arábií a Katarem také do Sýrie dodávají materiální prostředky, smrtící zbraně ale údajně ne.

Vliv radikálních islamistů v Sýrii stoupá a západním rozvědkám to dělá vrásky na čele. Podle zástupce syrské vlády dokonce problém probírají se syrskými bezpečnostními špičkami, ačkoliv Západu jde o svržení jejich režimu. [celá zpráva]

Boj proti radikálům, kteří v Iráku a Sýrii vyhlásili vlastní islámský stát, podle Telegrafu probírala s vůdci umírněných syrských povstaleckých skupin i delegace, v níž nechyběli američtí a saúdští představitelé. Jejich schůzka se měla uskutečnit v prosinci v Turecku. „Američané vyzývali velitele, aby na radikály útočili,“ popsal jeden z účastníků utajované schůzky.

Začíná mírová konference

Zprávu o podpoře umírněných rebelů zveřejnil britský list na pozadí příprav konference o Sýrii ve švýcarské Ženevě. Ve středu ráno začaly přípravné rozhovory v Montreux. Jednání se účastní zástupci 40 zemí včetně syrské vlády. Přítomni jsou i zástupci opozice. [celá zpráva]

Na poslední chvíli bylo ale zrušeno pozvání pro íránské zástupce, kteří v syrské válce podporují režim prezidenta Bašára Asada. Syrská opozice hrozila bojkotem rozhovorům, pokud při nich budou íránští delegáti. [celá zpráva]

Související témata:

Syrský prezident Bašár Asad

Foto: SANA/Handout, Reuters

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Íránský prezident Hasan Rúhání se dal ve středu slyšet, že jednání, nazvaná Ženeva 2, zřejmě žádný průlom v boji proti terorismu nepřinesou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků