Hlavní obsah
Ruiny Aleppa Foto: Reuters

Turecko a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii, tvrdí Turci

Turecko a Rusko se dohodly na návrhu, který má vést k příměří v Sýrii. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala turecká agentura Anadolu. Obě země usilují o to, aby klid zbraní vstoupil v platnost již ve středu o půlnoci, tvrdí agentura.

Ruiny Aleppa Foto: Reuters
Turecko a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii, tvrdí Turci

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na otázku, zda může zprávu Anadolu o příměří potvrdit, sdělil, že nedokáže odpovědět. „Nemám dostatek informací. Jsme s tureckými kolegy stále v kontaktu a jednáme s nimi o detailech možných rozhovorů, plánovaných do Astany. Snažíme se pro Sýrii najít politické řešení,” sdělil Peskov. Rusko navrhlo, aby se vnitrosyrské mírové rozhory konaly v lednu v Kazachstánu.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu ve středu uvedl, že dohodnout se o míru v Sýrii je nemožné, zůstane-li prezident Bašár Asad u moci. „Víme, že opozice ho nepřijme,” řekl ministr. To, co Anadolu popsala jako dohodu mezi Ruskem a Tureckem, ministr označil za ”přípravu” této dohody.

Zástupci Ruska, Íránu a Turecka minulý týden po jednání v Moskvě sdělili, že jsou připraveni pomoci vyjednat mírovou dohodu mezi syrskou vládou a opozicí. V takzvané moskevské deklaraci rovněž potvrdili odhodlání společně bojovat proti Islámskému státu a radikální Frontě dobytí Sýrie, dříve zvané Fronta An-Nusra.

Moskva a Teherán vystupují na syrském bojišti jako spojenci Asada, kterému naposledy pomohly dobýt strategicky důležité město Halab (Aleppo) na severu Sýrie. Ankara naopak patří k ostrým kritikům Damašku a podporuje umírněné povstalce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků