Hlavní obsah
Syrští uprchlíci u hranice s Tureckem Foto: Osman Orsal, Reuters

Turci zastřelili devět Syřanů, Erdogan plánuje pro migranty vesnici

Turečtí pohraničníci zastřelili u hranic se Sýrií devět Syřanů, kteří chtěli ilegálně přejít do Turecka. Oznámila to v sobotu syrská organizace pro liská práva, na kterou se odvolává agentura DPA. Na turecko-syrských hranicích se už několik týdnů tísní desítky tisíc uprchlíků a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu oznámil záměr vybudovat na severu Sýrie pro uprchlíky vesnici.

Syrští uprchlíci u hranice s Tureckem Foto: Osman Orsal, Reuters
Turci zastřelili devět Syřanů, Erdogan plánuje pro migranty vesnici

Podle syrských aktivistů zastřelili turečtí pohraničníci devět Syřanů, kteří chtěli překročit hranice do Turecka. Dalších nejméně deset Syřanů bylo v pátek večer zraněno. Podle DPA, která se odvolává na organizaci Amnesty International, bylo podobných incidentů na hranicích v předchozím měsíci více.

Ankara své hranice zavřela začátkem února, když počet běženců proudících do Turecka ze Sýrie kvůli ofenzivě v syrském městě Halab výrazně vzrostl. Podle sobotní zprávy DPA Turecko pouští do země jen těžce zraněné.

"Současná situace vyžaduje urgentní mezinárodní zásah. Svět nás opustil," řekl tento týden stanici Al-Džazíra aktivista abú Muhammad.

Vesnice pro desítky tisíc běženců

Turecký prezident v sobotu, ještě před zprávami o střelbě na hranicích, oznámil záměr vybudovat na severu Sýrie vesnici. Podle agentury Anadolu se již dohodl se Spojenými státy na jejím umístění, další podrobnosti však nesdělil.

"Diskutovali jsme o tom s (americkým prezidentem Barackem) Obamou a určili jsme už i místo, ale projekt ještě není hotov," prohlásil Erdogan.

Turecko přijalo kvůli pětileté občanské válce v Sýrii už na 2,7 miliónu uprchlíků. Přes milión dalších běženců přes Turecko přešlo do Evropské unie. Ta má v pondělí s Ankarou jednat o omezení jejich přílivu.

Turecko zatím ubytovává běžence na svém území v uprchlických táborech, nyní poprvé navrhlo vybudovat pro ně od základu celou vesnici. Postavit ji chce na syrském území nedaleko tureckých hranic s podporou mezinárodního společenství.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků