Hlavní obsah
 

Tragédie lidí nekončí, syrská vláda zastavila evakuaci Aleppa

Syrská vláda v pátek pozastavila evakuaci lidí z východního Aleppa. Důvodem má být to, že povstalci odmítli evakuace ve dvou jiných provládních městech. Lidé opouštějící Aleppo se navíc ocitli pod palbou milic.

 
Tragédie lidí nekončí, syrská vláda zastavila evakuaci Aleppa

Stanice BBC už dříve uvedla, že součástí dohody o příměří a odchodu civilistů i bojovníků z Aleppa je podmínka o ukončení obléhání provládních šíitských měst Kafríja a Al-Fúa v sousední provincii Idlíb.

Není zcela jasné, kdo na odcházející civilisty v pátek útočil, podezření ale padá na šíitské milice věrné syrské vládě. Na straně režimu bojují šíitské jednotky vyslané z Íránu, Libanonu, ale i Iráku.

Evakuace Aleppa

Foto: Omar Sanadiki, Reuters

Východní Aleppo podle vlád Ruska a Turecka v uplynulých 24 hodinách opustilo nejméně 6400 lidí, Turecko hovoří až o 7500 lidech. Podle syrské státní agentury SANA opustilo východní Aleppo více než 8000 povstalců, které syrský režim paušálně označuje za teroristy, ačkoliv jde o směsici skupin. Odhady ovšem hovoří o tom, že asi třetinu tvoří radikálové z bývalé Fronty an-Nusra (nyní Džabhat fatah aš-Šám).

Autobusy, které mají evakuovat civilisty z Aleppa

Foto: Abdalrhman Ismail, Reuters

Vyřizování účtů a tragédie místních lidí

Někteří lidé odcházejí do západní části města, ostatní odvážejí konvoje Červeného kříže do sousedního Idlíbu, který zčásti kontroluje vláda a zčásti povstalci. Panují obavy, že si režimní síly vyřizují účty a dochází a bude docházet k mučením a vraždám. OSN tento týden zaznamenala zprávy o mizení stovek civilistů a „popravách“ přinejmenším desítek z nich.

Dítě z Aleppa v evakuačním autobusu, který odváží civilisty z části na východě města držené povstalci

Foto: Abdalrhman Ismail, Reuters

Ruiny Aleppa

Foto: Reuters

Jak upozornili aktivisté, civilisté jsou sice z Aleppa odváženi, ale opět do bojových oblastí, neboť také v Idlíbu se tvrdě bojuje a pokračují zde nálety syrského i ruského letectva. Situace je chaotická a není přesně známo, kolik lidí je v chladném prosinci bezprizorních. Ve východním Aleppu se krátce před dobytím nacházelo až čtvrt miliónu lidí včetně 100 000 dětí.

Agentura Reuters uvedla, že turecký Červený kříž buduje v provincii Idlíb tábor až pro 80 000 lidí.

Snímek ze čtvrtka ukazuje civilisty dožadující se evakuace z oblastí Aleppa zasažených boji syrské armády s povstalci.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků