Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Naif Rahma, Reuters

Teherán popraví Íránce, který CIA vyzradil polohu generála Sulejmáního

Teherán oznámil, že popraví íránského občana, který poskytl zpravodajským službám USA a Izraele údaje o poloze íránského generála Kásima Sulejmáního. Ten zemřel na začátku roku po raketovém útoku amerického bezpilotního letadla v blízkosti letiště v Bagdádu.

Ilustrační foto Foto: Naif Rahma, Reuters
Teherán popraví Íránce, který CIA vyzradil polohu generála Sulejmáního

„Odsouzený Mahmúd Musáví Madž byl ve spojení s Ústřední zpravodajskou službou (CIA) a izraelskou špionážní službou Mosad, kterým za úplatu vyzradil informace o íránských ozbrojených silách včetně speciálních jednotek Kuds a poloze jejich velitele Kásima Sulejmáního,“ cituje agentura Tasním mluvčího íránské justice Gholámhosejna Esmáílího.

Špiona odsoudil k smrti revoluční soud. Podle mluvčího ministerstva bude trest vykonán „brzy“.

Kásima Sulejmáního, íránského generála a velitele jednotek Kuds, které jsou zodpovědné za operace mimo území Íránu, společně se zástupcem velitele iráckých šiítských Sil lidové mobilizace abú Mahdím Muhandisem zabil 3. ledna letošního roku raketový útok amerického dronu.

Útok byl proveden na přímý rozkaz prezidenta Donalda Trumpa. Sulejmání podle Pentagonu „připravoval plány na útoky proti americkým diplomatům v regionu a na vojáky v Iráku i jinde“. Írán v rámci odvety zničil iráckou leteckou základnu Ajn al-Asad, kde pobývali vojáci koalice vedené Spojenými státy. Během útoku ale žádný americký voják nezemřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků