Hlavní obsah
 

Syrská armáda dobyla Palmýru, radikálové Islámského státu prchli

Starověké město Palmýra je osvobozené od radikálů Islámského státu. Oznámily v neděli syrské vládní jednotky. S odvoláním na vojenský zdroj režimu prezidenta Bašára Asada to uvedla agentura AFP. Islamisté okupovali historické město téměř rok.

 
Syrská armáda dobyla Palmýru, radikálové Islámského státu prchli

"Armáda po tvrdých bojích převzala kontrolu nad celým městem Palmýra včetně starobylé oblasti a obytné části města. Džihádisté se stáhli," řekl vojenský zdroj. Syrské armádě pomáhalo při dobývání města ruské letectvo. To provedlo během posledních 24 hodin v okolí města 40 náletů a zasáhlo 158 cílů.

Vojáci se nyní snaží ve městě zneškodnit výbušniny, které tam nastražili islamisté.

První záběry Palmýry po dobytí syrskou armádou

Foto: Reuters Tv, Reuters

Tvrdé boje o Palmýru zuřily od 7. března, kdy se syrská armáda rozhodla ho získat z rukou islamistů zpět.  Město má strategickou polohu a kontroluje východní přístupy do nejdůležitějších oblastí Sýrie, které ovládají teroristé. Úspěchy ofenzivy syrské armády střídaly porážky. Například ve čtvrtek se oddíly syrské armády dostaly na krátký čas až do města, ale byly postupně vytlačeny zpět.

"Je deset hodin ráno palmýrského času. Toto ráno je vítězné," hlásil televizní hlasatel vzápětí, co televize přerušila pravidelné vysílání a ohlásila vítězství syrské armády.  O něco později televize přinesla zpravodajství reportéra přímo z Palmýry, kde bylo vidět, jak se vojáci pohybují v centru města.

První záběry z dobytého města

Foto: Reuters Tv, Reuters

Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště. Radikálové z organizace Islámský stát archeologickou lokalitu zaminovali a zničil dva chrámy: Belův a Baal-Šaminův. [celá zpráva]

Související témata:

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Bojovníci Islámského státu na snímku ze Sýrie

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků