Hlavní obsah
Ropná zařízení společnosti Lukoil na Sibiři Foto: Sergei Karpukhin, Reuters

Saúdská Arábie plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy z jiných oblastí, než je ropný průmysl. Současně chce omezit platy ve státním sektoru. Vyplývá to z Národního plánu transformace (NTP), jehož cílem je snížit závislost ekonomiky na ropě.

Ropná zařízení společnosti Lukoil na Sibiři Foto: Sergei Karpukhin, Reuters
Saúdská Arábie se snaží omezit hospodářskou závislost na ropě

NTP si klade za cíl zvýšit do roku 2020 státní příjmy bez ropného sektoru na 530 miliard rijálů (asi 3,4 biliónu Kč). Nové příjmy by měly pocházet ze zavedení daně z přidané hodnoty, z tzv. škodlivé daně na sladké nápoje a tabák a dalších poplatků zavedených v soukromém sektoru. Vláda ale neplánuje zavést daň z příjmů pro obyvatele.

Vláda také bude usilovat o snížení poměru výše platů ve státním sektoru k rozpočtu na 40 procent ze 45 procent. Sníží rovněž dotace na vodu a elektřinu o 200 miliard rijálů.

Státní dluh se má podle plánu zvýšit na 30 procent hrubého domácího produktu. Nyní činí 7,7 procenta HDP.

Vláda rovněž plánuje urychlit privatizaci. Cílem ministerstva pro energetiku je do roku 2020 převést veškerou výrobu elektřiny na strategické partnery. Rijád také zprivatizuje svoji agenturu pro odsolování vody. Prodá zřejmě i část akci ropné společnosti Aramco. [celá zpráva]

Pokles ceny ropy zemi postihl

Cílem Saúdské Arábie je také zvýšit do roku 2020 kapacitu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů o 3,5 gigawattu a utratit 300 miliónů rijálů za nalezení míst vhodných pro výstavbu jaderných elektráren a přípravu na jejich výstavbu.

NTP zahrnuje více než 500 projektů a iniciativ, ale také ukazatele výkonnosti ministerstev a dalších vládních agentur. Jeho zavedení by mělo stát 270 miliard rijálů (1,7 biliónu Kč).

Saúdská Arábie těží ropu úplně nejlevněji, podle některých analýz dokonce barel za osm dolarů. I tak jí ale pokles ceny ropy pod třicet dolarů za barel silně postihly, i když zpočátku oslabování cen ropy vítala, protože odstavovalo konkurenci. Nesnažila se je proto zastavit. [celá zpráva]

Nakonec byl však propad takový, že způsobil potíže i Saúdům. Deficit Saúdské Arábie dosáhl loni 367 miliard rijálů (2,42 biliónu korun). Se schodkem se sice počítalo, ale měl činit jen 39 miliard dolarů (933 miliard korun), což by bylo pět procent HDP. [celá zpráva]

Plán je součástí širší dlouhodobé reformní snahy známé jako Vize 2030, kterou představil zástupce korunního prince a druhý místopředseda vlády princ Muhammad bin Salmán Saúd v dubnu a jejímž cílem je připravit království na budoucí pokles příjmů z ropy a růst populace.

Analytici některé cíle, jako snížení subvencí elektřiny, přivítali. O úspěšném zavedení některých dalších však pochybují. Mezi ty patří třeba cíl ukončit závislost na ropě do roku 2020.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků