Hlavní obsah
Vývoj cen ropy Brent Foto: David Ryneš, Novinky

Ropa zlevňuje pod 40 dolarů za barel, Saúdové zpochybnili zmrazení těžby

Saúdská Arábie přistoupí ke zmrazení produkce ropy pouze v případě, že stejný krok učiní také další těžařské země včetně Íránu. Agentuře Bloomberg to řekl místopředseda saúdskoarabské vlády princ Muhammad bin Salmán Saúd. Írán přitom zmrazení těžby vyloučil. Ceny ropy Brent po zprávě výrazně klesly a vrátily se pod 40 dolarů za barel.

Vývoj cen ropy Brent Foto: David Ryneš, Novinky
Ropa zlevňuje pod 40 dolarů za barel, Saúdové zpochybnili zmrazení těžby

„Pokud se všechny země rozhodnou zmrazit produkci, budeme mezi nimi,” řekl princ Muhammad Bloombergu. Na dotaz, zda by mezi těmito zeměmi musel být i Írán, řekl „bezpochyby”.

Írán přitom již dříve zmrazení těžby vyloučil, protože po zrušení mezinárodních sankcí hodlá zvýšit produkci ropy zpět na dřívější úroveň.

Cena severomořské ropy Brent  v reakci na slova místopředsedy saúdské vlády klesla oproti čtvrtečním závěru o více než dvě procenta na 38,45 dolaru za barel.

Korunní princ a druhý místopředseda vlády Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán Saúd

Foto: Charles Platiau, Reuters

Těžařské země budou o návrhu na zmrazení těžby na lednovou úroveň jednat 17. dubna v katarském Dauhá. Írán se ale podle BBC konference v Dauhá nezúčastní.

Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, se na zmrazení těžby předběžně dohodla na únorové schůzce s Ruskem, Katarem a Venezuelou. Ceny ropy poté začaly růst, což se poslední měsíc projevilo i ve zdražení benzínu a nafty v Česku. [celá zpráva]

Princ také uvedl, že země plánuje vytvořit obří fond ve výši dvou biliónů dolarů (47,4 biliónu korun), který má zemi pomoci při přesunu orientace ekonomiky od ropného průmyslu. Součástí plánu je i prodej části akcií největší ropné firmy světa Aramco. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků