Hlavní obsah
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád Foto: Raheb Homavandi, Reuters

Sankce ustojíme celé roky, vzkázal Západu Ahmadínežád

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý prohlásil, že ropné embargo na dovoz íránské ropy do západních zemí nebude mít pro Teherán žádný dopad. Řekl, že Írán „přežije“ bez exportu suroviny až tři roky.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád Foto: Raheb Homavandi, Reuters
Sankce ustojíme celé roky, vzkázal Západu Ahmadínežád

„Chtějí embargovat naši ropu, aby nás oslabili, ale to se jim nepovede. Máme dostatečné devizové rezervy, a můžeme se tudíž obejít bez exportu jediného barelu ropy dva až tři roky,“ řekl v přístavním městě Bandar Abbás prezident.

Evropská unie přijala zákaz dovozu íránské ropy v lednu a zmrazila i účty íránské centrální banky, aby Teherán donutila upustit od svého jaderného programu v obavě, že jeho cílem je výroba jaderné bomby, což Írán popírá. Sankce se týkaly nových smluv o dovozu. Dosud platné smlouvy budou ukončeny k 1. červenci.

Některé smlouvy ruší Íránci sami. Ministerstvo pro ropný průmysl v úterý bez podrobností oznámilo, že pozastavilo prodej ropy do Řecka, podle televize Press TV byl omezen i vývoz do Španělska.

Do Evropské unie vyváží Írán asi 18 procent své ropy, uvedla agentura DPA. Největšími odběrateli jsou Řecko, Itálie a Španělsko. Z mimoevropských odbytišť jsou pro Írán nejdůležitější Indie, Japonsko, Jižní Korea a Turecko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků