Hlavní obsah
Izrael očkuje třetí dávkou vakcíny proti koronaviru Foto: Nir Elias, Reuters

Potíže po třetí dávce? U 19 lidí z 3,3 milionu, spočítal Izrael

Třetí dávka vakcíny proti koronaviru je bezpečná. Vyplývá to z dat shromážděných v Izraeli. Vážné vedlejší účinky po třetí injekci zaznamenali u 19 pacientů z 3,3 milionu naočkovaných. Riziko vážných komplikací tak vychází na 6 ku 10 tisícím. Vyplývá to z dat izraelského ministerstva zdravotnictví, o nichž v pátek informoval web The Times of Israel.

Izrael očkuje třetí dávkou vakcíny proti koronaviru Foto: Nir Elias, Reuters
Potíže po třetí dávce? U 19 lidí z 3,3 milionu, spočítal Izrael

Židovský stát začal aplikovat třetí dávku očkování jako první země na světě na začátku srpna. Smyslem je posílení získané imunity, která díky třetí dávce poskytuje lepší ochranu i proti novým mutacím koronaviru způsobujícím nemoc covid-19.

Mezi dříve zaznamenané častější, ale méně závažné komplikace po očkování patřila bolest ramene v místě vpichu, celková únava a slabost. Také ty jsou ale v případě podání třetí dávky mnohem méně časté. Slabost hlásí v průměru 87 pacientů na milion podaných dávek, zatímco po podání první a druhé dávky to vycházelo na 272, respektive 251.

Výskyt bolesti v okolí místa vpichu po třetí dávce vychází na 43 případů z milionu, přičemž po první a druhé dávce to bylo 514, respektive 223.

Pokud jde o zmíněných 19 závažnějších vedlejších účinků, The Times of Israel neupřesňuje, o co konkrétně se mělo jednat. Poznamenává však, že odborníci dále zkoumají, zda za zhoršením zdravotního stavu stála skutečně vakcína. Ukázalo se rovněž, že rizikové může být, pokud je člověk v době očkování koronavirem už nakažen.

Funguje to

Očkování třetí dávkou už v Izraeli přináší výsledky. Ukazuje se to prozatím především na seniorech starších 60 let, kteří byli k přeočkování přizváni jako první. Ze závěrů studie publikované v odborném magazínu New England Journal of Medicine u lidí, již byli v Izraeli očkováni dvakrát, bylo zjištěno desetkrát více infekcí a téměř dvacetkrát více závažných onemocnění než u lidí vakcinovaných třikrát.

Izraelští vědci předpokládají, že nakažlivější varianta delta a klesající imunitní ochrana šest měsíců po druhé dávce vedou k 50procentnímu snížení účinnosti očkování – s posilovací dávkou se účinnost zvyšuje na 95 %. To je srovnatelné s ochranou, která byla původně hlášena proti variantě alfa.

Většina podaných vakcín v Izraeli je podobně jako v Česku od konsorcia společností Pfizer a BioNTech.

Anketa
Měli jste po očkování proti koronaviru zdravotní obtíže?
Ano, po první dávce.
12.2 %
Ano, po druhé dávce.
14.3 %
Ano, po obou dávkách.
23.8 %
Ne, žádné zdravotní obtíže jsem neměl/a.
49.7 %
Celkem hlasovalo 1156 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků