Hlavní obsah
 

Poslední sekundy života generála Sulejmáního. Irácká televize ukázala záběry výbuchu

Život jednoho z nejvlivnějších íránských generálů Kásima Sulejmáního skončil na silnici u letiště v iráckém Bagdádu. Na konvoj vozů v pátek zaútočil americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper, napsal server deníku The New York Times. Stroj s dlouhou výdrží ve vzduchu operuje ve středních výškách a využívá se k ničení mobilních pozemních cílů. Irácká televize Ahad TV odvysílala moment, kdy na konvoj vozidel byla navedena střela.

 
Poslední sekundy života generála Sulejmáního. Irácká televize ukázala záběry výbuchu

Stroj dosahuje maximální rychlosti 482 km/h a v bojové konfiguraci je vyzbrojen čtyřmi střelami vzduch-země Hellfire a dvěma pumami GBU-12 Paveway II nebo GBU-38. Při průzkumných misích vydrží ve vzduchu až 30 hodin, při plné výzbroji 14 hodin. Dolet má 1852 km a dostup 15 240 m.

Stroj má infračervený senzor, denní kameru, laserový dálkoměr a značkovač. Vzhledem k laserovému značkovači může být stroj vyzbrojen laserem naváděnými pumami GBU-12 Paveway II a raketami AGM-114 Hellfire.

Spojené státy americké používají bezpilotní letouny od roku 2007 v Afghánistánu. Historicky první úder zasadil stroj Reaper 28. října 2007, když odpálil rakety Hellfire proti povstalcům v oblasti Deh Ravod. Několik dní poté byly poprvé shozeny i pumy GBU-12 na pozice bojovníků Tálibánu, ostřelujících americkou pěchotu.

Zabití generála Sulejmáního vyvolalo rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Američané tvrdí, že Sulejmání připravoval útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území. USA doporučily svým občanům, aby Irák urychleně opustili, zatímco Izrael a armády západních zemí působících v regionu zpřísnily bezpečnostní opatření.

Pentagon vysílá do oblasti Blízkého východu dalších zhruba 3000 vojáků.

Zabitý íránský generálmajor Kásim Sulejmání

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků