Hlavní obsah
Mariňáci z čety Bravo na jedné z pozic u Mardžáhu Foto: Reuters

Jen slabý odpor a nebezpečí min provázely první fázi ofenzivy sil NATO na jihu Afghánistánu. Během nejrozsáhlejší operace od roku 2001 se podařilo obsadit město Mardžáh v provincii Hílmand. Během bojů zahynul jeden Brit a jeden Američan. Tálibán ztratil údajně 27 bojovníků a další byli zajati.

Mariňáci z čety Bravo na jedné z pozic u Mardžáhu Foto: Reuters
Ofenzíva NATO narazila na jihu Afghánistánu zatím jen na slabý odpor

Do operace, která začala v noci na sobotu, se zapojilo na 15 000 vojáků, z toho polovina je nasazena v Mardžáhu. NATO označilo dosavadní průběh za úspěšný, ačkoliv postup vojsk je pomalý. Pyrotechnici totiž musí zneškodnit tisíce nastražených bomb a min, které v oblasti zanechali povstalci. Z města se podle AP také sporadicky ozývá střelba.

"V současné době jsme na většině území města," prohlásil mluvčí americké námořní pěchoty Josh Diddams. Islámští radikálové podle něj změnili taktiku boje, protože od útoků přešli k obraně některých čtvrtí.

Vojáci postupují dům od domu, kde hledají ukryté zbraně. Zatím nalezli asi čtyři tuny dusičnanu amonného, který se používá při výrobě výbušnin, řekl Diddams. Armáda očekává, že ve městě se ukrylo asi 400 až 1000 povstalců, z nichž více než 100 přišlo bojovat do Afghánistánu ze zahraničí.

Aliance chce město Mardžáh, které je známo jako středisko obchodu s opiem, zcela ovládnout do několika dní. Poté má v úmyslu umožnit ustavení místní vlády a v rámci nové strategie rychle začít s humanitární pomocí a výstavbou infrastruktury.

Americký prezident Barack Obama podle mluvčího Bílého domu Tommyho Vietora bojové operace bedlivě sleduje. Na úspěchu ofenzivy totiž závisí chystané postupné stahování amerických jednotek ze země, které by mělo začít v roce 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků