Hlavní obsah
Odpalovací rampa se střelami Patriot Foto: Profimedia.cz

NATO pošle Turkům k syrské hranici rakety Patriot

Severoatlantická aliance (NATO) souhlasí s rozmístěním raket Patriot na tureckém území u hranic se Sýrií. Rozhodli o tom v úterý šéfové diplomacií zemí NATO. O rozmístění raket spojence požádala Ankara. Zdůvodnila to hrozbou možného ostřelování svého území ze sousední Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí.

Odpalovací rampa se střelami Patriot Foto: Profimedia.cz
NATO pošle Turkům k syrské hranici rakety Patriot

"Je to politická demonstrace, že NATO bude bránit Turecko," řekl k rozhodnutí český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dodal, že jde o "dočasné opatření".

Rakety poskytnou dvě alianční země - Německo a Nizozemsko. Počty raket i množství vojáků, kteří je budou obsluhovat, budou podle šéfa české diplomacie malé. Schwarzenberg počty neupřesnil.

O rozmístění raket Patriot se ministři NATO bavili i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Moskva v minulosti opakovaně dala najevo pochyby, které tento krok provázejí. Rusové se obávají, aby to nepředznamenávalo nějaké další kroky NATO vůči Sýrii. To nicméně aliance odmítá. "Neznamená to v žádném případě jakýkoliv krok směrem k útočné akci," zdůraznil v pondělí český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Turecko významně podporuje syrskou opozici. Patrioty by ho měly chránit před případnými odvetnými útoky ze strany Sýrie, která má podle agenturních zpráv i rakety schopné nést chemické hlavice.
V Sýrii mezitím pokračují boje. Vládní síly se soustředily především na bombardování povstaleckých pozic jihovýchodně od Damašku. Konflikt v Sýrii si za 20 měsíců trvání vyžádal podle opoziční bilance přes 41 000 mrtvých.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků