Hlavní obsah
Poničená budova v syrské provincii Idlíbu Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Nálety v Sýrii pokračují, Asadův režim porušuje příměří, zlobí se Francie

Čtvrteční nálety syrského letectva na město Dajr As-Sáfír u Damašku jsou podle Francie porušením příměří a ohrožují snahu o politické řešení syrské války. Při bombardování zemřelo 33 lidí. Syrská armáda sice tvrdí, že útočila na teroristy, avšak exilová organizace SOHR oznámila, že zemřeli hlavně civilisté, mezi nimiž měly být i děti.

Poničená budova v syrské provincii Idlíbu Foto: Khalil Ashawi, Reuters
Nálety v Sýrii pokračují, Asadův režim porušuje příměří, zlobí se Francie

"Francie odsuzuje nálety syrského režimu. Tyto útoky, které záměrně cílí na civilisty, a to i na děti, dokazují, že režim pokračuje v porušování příměří. Takové činy mají vystrašit Syřany a podkopat úsilí světa při hledání politického řešení," řekl v pátek mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Romain Nadal.

Příměří bylo v Sýrii vyhlášeno koncem února a podle většiny zdrojů je v zásadě dodržováno. Netýká se ale islámských radikálních skupin, proti nimž boje i nálety pokračují.

Syrský prezident Bašár Asad, který tento týden poskytl rozhovor agentuře RIA Novosti, kromě jiného řekl, že příměří je velkým úspěchem a je dodržováno. [celá zpráva]

Mírové rozhovory, které zprostředkovává OSN, by měly podle představ jejich koordinátora Staffana de Mistury pokračovat třetím kolem od 9. dubna. Jednat se má o přechodné vládě a budoucím uspořádání Sýrie. Jedním z komplikovaných bodů je budoucí role Asada.

USA a Rusko se prý dohodly na Asadově odchodu

Panarabský list Al-Haját ve čtvrtek napsal, že se Rusko s USA dohodly na tom, že Asad bude moci odjet do jiné země. Kreml to ale rychle popřel a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se k tomu v pátek znovu vrátil.

Označil to za "špinavý" únik informací. "Naši američtí partneři nemohou veřejně zpochybňovat zásadu, že o budoucnosti Sýrie může rozhodovat jedině syrský národ. V těchto špinavých únicích, překrucujících skutečnost, vidíme neschopnost Washingtonu přesvědčit své spojence o tom, aby dali Syřanům právo rozhodovat o své budoucnosti i o tom, kdo je povede," řekl Lavrov. [celá zpráva]

Podle nejmenovaného zdroje Al-Hajátu americký ministr zahraničí John Kerry už informoval některé arabské země, že se USA s Ruskem dohodly na Asadově budoucím osudu, avšak Kerry prý říká, že "čas a politický kontext jsou zatím nejasné".

Související témata:

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Syrský prezident Bašár Asad

Foto: SANA/Handout, Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin

Foto: Sputnik, Reuters

Bojovníků Islámského státu je o tisíce méně, tvrdí USA

Foto: Profimedia.cz

Bojovníci Fronty an-Nusra v provincii Idlíb.

Foto: Ammar Abdullah, Reuters

O tom, že je Rusko ochotné souhlasit s odstoupením Asada, se objevily informace několikrát v minulosti, ale nikdy se nepotvrdily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků