Hlavní obsah
 

Mírové hry. Kimova sestra na olympiádě podala ruku jihokorejskému prezidentovi

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong si na slavnostním zahájení 23. zimních olympijských her v Pchjongčchangu podala ruku s prezidentem Jižní Koreje Mun Če-inem. Po měsících eskalace severokorejské krize bylo úspěchem už to, že do dějiště her jela sportovní delegace. Cesta a setkání Kimovy sestry s jihokorejským prezidentem jsou navíc jasným signálem, že mají obě země zájem na tom, aby se situace zklidnila.

 
Mírové hry. Kimova sestra na olympiádě podala ruku jihokorejskému prezidentovi

Předseda severokorejského parlamentu Kim Jong-nam, který je formální hlavou KLDR, si podal ruku s prezidentem Mun Če-inem už při recepci před ceremoniálem. Před vstupem do salonku si udělal také společnou fotografii s prezidentem a jeho manželkou.

Zatímco jihokorejský prezident  podal ruku předsedovi severokorejského parlamentu  Kim Jong-namovi, stejně jako to udělal i japonský premiér Šinzó Abe, americký viceprezident Mike Pence se přímému setkání se zástupci KLDR vyhýbá. Na recepci před ceremoniálem dorazil později a jen zběžně pozdravil zúčastněné, aniž se posadil ke stolu. Odešel po pěti minutách.

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong si podala ruku s prezidentem Jižní Koreje

Foto: Yonhap, Reuters

Podle Pence chce autoritářské vedení KLDR účast na olympiádě využít k vlastní propagandě, a nikoli k zahájení dialogu, jak optimisticky doufá Soul. Pence také v Jižní Koreji zopakoval pevný postoj USA v sankcích západního společenství vůči KLDR kvůli jejímu jadernému programu.

Generální tajemník OSN  António Guterres dokonce Kima při setkání vyzval, aby se KLDR přidala k jednáním o denuklearizaci Korejského poloostrova, uvedla ruská agentura TASS.

Dlouhé a pečlivé přípravy

Setkání představitelů USA, KLDR a Japonska dělalo už dlouho předem velké starosti vedení diplomatického protokolu. Podle něj mají na zahajovacím ceremoniálu OH být na nejvýznamnějších místech vždy šéf hostující země a předseda Mezinárodního olympijského výboru a okolo nich šéfové států návštěvnických zemí a další VIP hosté. Jenže mezi některými z nich panuje napětí – zejména mezi USA a Severní Koreou, jejichž lídři si loni dokonce vyhrožovali jadernou válkou. Japonsko má navíc napjaté vztahy s KLDR i s Jižní Koreou.

Na pátečním zahajovacím ceremoniálu stál Pence mezi jihokorejským prezidentem a japonským premiérem. Se severokorejskými vysokými představiteli, mezi nimiž byla i sestra diktátora Kim Čong-una, Pence taky nehovořil, ač byl jen o řadu pod nimi.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Severní a Jižní Korea nastoupily na zahajovacím ceremoniálu olympiády pod jednou vlajkou v minulosti už třikrát

Video: Reuters

KLDR vyslala na olympiádu asi pětisetčlennou delegaci, z níž téměř polovinu tvoří roztleskávačky [celá zpráva], dále je v ní 140 členů uměleckého souboru, družstvo na předvádění taekwonda, 22 sportovců, vysocí činitelé a novináři. Podle spekulací médií jsou v delegaci i členové tajné služby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků