Hlavní obsah
Historické centrum Palmýry Foto: Uncredited, ČTK/AP

Islámský stát postřílel zajatce v antickém divadle

Radikálové z Islámského státu postříleli v amfiteátru v antické Palmýře skupinu 15 mužů. Uvedla to agentura AP s odvoláním na syrské aktivisty. Izraelský list Ha’arec v souvislosti s obsazením Palmýry varoval, že Islámský stát může obsadit také město Homs.

Historické centrum Palmýry Foto: Uncredited, ČTK/AP
Islámský stát postřílel zajatce v antickém divadle

Syrští aktivisté uvedli, že patnáct zastřelených bylo obviněno ze spolupráce s režimem Bašára Asada. Radikálové je zabili v troskách antického divadla, kam nahnali obyvatele dívat se na exekuci.

Podle izraelského listu Ha’arec v Palmýře Islámský stát povraždil už 400 lidí.

Další cíl Homs? 

List Ha’arec z dobytí Palmýry vyvodil, že se nyní Islámský stát může pokusit obsadit Homs. Palmýra leží na cestě z Dajr az-Zauru, který IS ovládá delší dobu, právě do Homsu. Do Palmýry vede i silnice z hlavního města samozvaného Islámského státu Rakky.

Obsazení těchto cest brání syrské armádě zásobovat své vojáky v Homsu, protože pod plnou kontrolou má jen cesty na západě země do Latákije.

Ha’arec zmiňuje, že taktikou Islámského státu je právě obsazovat cesty a města, kde se kříží i hraniční přechody, což udělal už loni při obsazování Mosulu.

Podle něj i nedávné ovládnutí iráckého Ramádí a hraničního přechodu mezi Sýrií a Irákem odpovídá této taktice. Nyní drží silnici 1 z Rakky až do Fallúdže, což blokuje postup iráckých vládních sil a šíitských milicí do hloubi provincie Anbár.

Koalice bombardovala silnici z Halabu do Rakky

Koaliční letadla proto podnikla v úterý nálet na silnici spojující syrské město Halab, kde se stále bojuje, s hlavním městem Islámského státu Rakkou. Na ní u hranice provincie Rakka zničila několik vozidel.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Hořící vozidla ukazuje video zveřejněné na sociálních sítích, jehož pravost ale nemohla agentura Reuters ověřit. Video také zachycuje poničenou dopravní stavbu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Následky údajného bombardování v Sýrii

Video: Reuters

Koalice vedená Spojenými státy podnikla během úterý 19 náletů na cíle v Iráku a Sýrii. Sedm jich bylo namířeno do syrské provincie Hasaka, která leží východně od Halabu a Rakky. Terčem byly pozice Islámského státu, jeho ropné vrty a velitelství. Další mířily do okolí Ramádí, aby podpořily ofenzívu iráckých sil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků