Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Srdce vytvořené z květin, balónky a muž s prstýnkem, který žádá dívku, aby se stala jeho ženou. Mladá žena souhlasí a se svým nastávajícím se vzápětí cudně obejmou. To se odehrálo minulý týden v nákupní pasáži v íránském městě Arák. Happyend se ale nekonal. Snoubenci skončili vzápětí ve vězení. Pro íránskou mravnostní policii to bylo příliš mnoho „západní dekadence“, napsal v minulých dnech server deníku Bild.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Íránec požádal dívku na veřejnosti o ruku, oba skončili ve vězení

Žádat ženu o ruku před desítkami lidí je podle strážců islámského pořádku „nemorální a neislámské“. Pár se dostal z vězení až poté, co byla zaplacena kauce. Současně mají až do data soudního procesu zákaz uspořádat svatbu.

„Od kdy je nevinná žádost o ruku na veřejnosti zločin?“ ptá se Issa Amini, šéf íránské advokátní komory. Zadržení mladého páru a rigidnost tamějšího práva vyvolaly pobouření nejen v zahraničí, ale především v samotném Íránu.

V zemi tradičně dojednávají manželství mladých lidí rodiče. Tato praxe však postupně bere zasvé a mladí lidé, především ve městech, ji odmítají a rozhodují se sami. Rodiče obou stran později pouze informují s tím, že rozhodnutí mladých musejí akceptovat.

Veřejná žádost o ruku je na íránské poměry značně neobvyklá, ovšem rozhodně to není zločin nebo deviantní chování, připomíná Amini.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků