Hlavní obsah
 

Generál Sulejmání do Bagdádu přiletěl pravidelnou linkou s hodinovým zpožděním

Cestovní plány vlivného íránského generála Kásima Sulejmáního znalo podle britské televize Sky News jen málo jeho spolupracovníků. Do iráckého Bagdádu přiletěl v pátek s hodinovým zpožděním. Poté se jeho vůz stal cílem rakety vypálené z amerického dronu.

 
Generál Sulejmání do Bagdádu přiletěl pravidelnou linkou s hodinovým zpožděním

„Při uskutečnění nočního útoku v Bagdádu se čerpalo z velmi utajovaných informací od informátorů, z elektronického odposlechu, ze zprávy o pohybu letadel,“ napsal v sobotu list The New York Times s odvoláním na zpravodajce.

Web Middle East Eye upozornil, že generál dorazil z Damašku pravidelnou linkou společnosti Cham Wings, jejíž přílet do Bagdádu se opozdil takřka o hodinu. Na Sulejmáního s doprovodem čekala dvě auta – minibus Hyundai Starex a Toyota Avalon. Jakmile se rozjela, zaútočily dva americké drony.

„První raketa trefila Hyundai Starex vzdálený asi 120 metrů od druhého vozidla. Druhá těsně minula toyotu, která zrychlila. Třetí ukončila práci,“ podotkl web.

Portrét íránského generála Kásima Sulejmáního

Foto: ČTK/AP

USA používají bezpilotní letouny od roku 2007 v Afghánistánu. Historicky první úder zasadil stroj Reaper 28. října 2007, když odpálil rakety Hellfire proti povstalcům v oblasti Deh Ravod. Několik dní poté byly poprvé shozeny i pumy GBU-12 na pozice bojovníků Tálibánu, ostřelujících americkou pěchotu.

Zabití generála Sulejmáního vyvolalo rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Američané tvrdí, že Sulejmání připravoval útoky na americké diplomaty a vojáky na iráckém území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků