Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Murat Cetinmuhurdar/ppo, Reuters

Erdogan chce s Rusy, Němci a Francouzi jednat o Sýrii

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, jeho ruský protějšek Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron by se měli 5. března setkat na jednání o situaci v provincii Idlib na severu Sýrie. Syrská armáda tam zasahuje proti rebelům, která podporuje právě Turecko. O formátu schůzky v sobotu hovořil Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Murat Cetinmuhurdar/ppo, Reuters
Erdogan chce s Rusy, Němci a Francouzi jednat o Sýrii

Erdogan po čtvrtečních telefonátech s Merkelovou a Macronem telefonoval v pátek i Putinovi. Poté sdělil, že Francie a Německo navrhují, aby se čtyřstranný summit konal 5. března, ale po rozhovoru s Putinem termín ještě potvrzen nebyl. Není zatím jasné, zda sobotní výrok tureckého prezidenta o této schůzce následoval už po souhlasu Kremlu.

„Naše odhodlání (ohledně Idlibu) jsem včera (v pátek) dal Putinovi jasně najevo. Řekl jsem to i Merkelové a Macronovi,” prohlásil dnes Erdogan v Izmiru. „S Putinem, Macronem a Merkelovou se setkáme 5. března a budeme o tom mluvit znovu,” dodal.

Erdogan v pátek Putina žádal, aby Moskva pomohla „brzdit” syrský režim v Idlibu, kde se kvůli pokračujícím bojům začaly u turecké hranice hromadit tisíce uprchlíků. O den dříve o zhoršující se humanitární situaci v této provincii s Putinem hovořili Macron a Merkelová.

Moskva stojí v syrské válce na straně režimu v Damašku, zatímco Ankara podporuje některé protirežimní povstalce. Turecká armáda zaujala pozice na severu Sýrie podél hranice obou států s odůvodněním, že jde o zajištění bezpečnosti tureckého území.

Syrská armáda zahájila ofenzivu v Idlibu podporovanou Ruskem loni v dubnu. Do srpna, kdy bylo vyjednáno křehké příměří oznámené Moskvou, tam zahynulo na 1000 civilistů. Boje znovu zesílily koncem listopadu.

Při sobotní palbě syrských vládních sil zahynul v Sýrii už šestnáctý příslušník turecké armády; podle agentury AFP je mrtvých tureckých vojáků už 17. Turecké ministerstvo obrany na twitteru uvedlo, že voják zemřel při převozu do nemocnice na následky zranění, které utrpěl při explozi granátu vypáleného ze syrského tanku. Ministerstvo dodalo, že turecké ozbrojené síly na útok odpověděly a při odvetě zničily 21 „cílů režimu” prezidenta Bašára Asada.

Naposledy v Sýrii zemřeli dva turečtí vojáci ve čtvrtek při náletu Asadových sil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků