Hlavní obsah
Australské letouny F/A-18F Hornet budou nasazeny i v Sýrii Foto: Reuters

Austrálie rozšíří nálety proti Islámskému státu i na Sýrii

Austrálie v rámci svých kvót přijme 12 000 uprchlíků ze Sýrie a rozšíří své letecké útoky vůči bojovníkům Islámskému státu z Iráku také do sousední Sýrie. Prohlásil to australský premiér Tony Abbott.

Australské letouny F/A-18F Hornet budou nasazeny i v Sýrii Foto: Reuters
Austrálie rozšíří nálety proti Islámskému státu i na Sýrii

F-18 Hornety australského letectva se v současnosti účastní koaliční vojenské akce proti Islámskému státu v Iráku. V sousední Sýrii bylo působení Austrálie omezené na doplňování paliva a shromažďování zpravodajských informací.

Abbott dodal, že rozhodnutí rozšířit letecké útoky je odpovědí na formální žádost Washingtonu.

Austrálie také přijme 12 000 uprchlíků, i když má roční kvótu pro příjem uprchlíků 13 750 osob. Abbott už v neděli uvedl, že Austrálie přidělí více prostoru v této kvótě těm, kteří prchají před násilím v Sýrii, ale neplánuje zvýšit tuto kvótu, což vyvolalo vlnu kritiky z celého politického spektra. Abbott ve středu dodal, že Austrálie bude upřednostňovat členy pronásledovaných minorit ze Sýrie.

Austrálie zastává tvrdý postoj k žadatelům o azyl. Podle Abbotta je to nutné, aby se zastavilo pašování lidí do země, při němž mnozí cestou na moři umírají. Postup Austrálie však silně kritizuje OSN i různá občanská sdružení, napsala agentura Reuters.

Organizace spojených národů odhadla, že letos a příští rok překročí Středozemní moře s cílem najít útočiště v Evropě nejméně 850 000 lidí. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyzval k soudržné azylové politice, která by pomohla vyrovnat se lépe s přílivem uprchlíků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků