Hlavní obsah

Islámský stát zveřejnil video, kde jeho bojovníci kontrolují zbraně údajně shozené z amerických letadel na severu Sýrie. Pentagon v noci na středu oznámil, že ověřuje věrohodnost záběrů. Spojené státy shodily v pondělí 27 palet se zbraněmi kurdským obráncům města Kobani.

Američané zřejmě shodili zbraně Islámskému státu

Po shozu uvedlo americké ministerstvo obrany, že většina zbraní, munice i zdravotnického materiálu se dostala do správných rukou. Jejich přijetí potvrdila i kurdská milice YPG. [celá zpráva]

Později Pentagon dodal, že jedna paleta mířila mimo oblast ovládanou kurdskou domobranou YPG, ale byla zničena, aby se nedostala do rukou nepřítele.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Trasírky při náletu na Kobani

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Video zveřejněné na síti ale ukazuje, jak bojovníci kontrolují bedny se shozenými americkými zbraněmi. I syrská exilová organizace monitorující dění v zemi a porušování lidských práv SOHR uvedla, že podle jejích informací se sunnitští radikálové zmocnili jedné palety.

Smutné kurdské ženy u hrobů svých mužů, bojovníků milice YPG

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Mluvčí Pentagonu viceadmirál John Kirby sdělil, že zatím nemůže potvrdit autenticitu videa, ale opatrně naznačil, že tomu tak mohlo být: „Je to bezesporu ten druh materiálu, který byl shozen, takže to není mimo říši možného. Až budeme mít něco definitivního, co můžeme poskytnout ohledně vyhodnocení, uděláme to.“

Exploze bomb shozených na syrské Kobani

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Protiútok IS

Islámský stát podnikl v pondělí na všech úsecích fronty okolo Kobani další útok s cílem dobýt oblasti města, z nichž byl koncem minulého týdne vytlačen.

Podle SOHR nasadil Islámský stát přisunuté posily a v úterních bojích padlo 11 kurdských obránců a 30 útočníků. Postupoval zejména na severovýchodě podél hranice s Tureckem. Kurdové ale stále drží klíčovou kótu Tal Shair u západu města.

Navršené rakve za hroby bojovníků kurdské milice YPG

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Situace obléhaných kurdských obránců je kritická. Americké armádní zdroje i po shozu zbraní uváděly, že situace u města je nadále nestabilní a nadále hrozí jeho pád.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků