Hlavní obsah
 

Američané potvrdili smrt vůdce Tálibánu

Bílý dům potvrdil smrt vůdce afghánského radikálního hnutí Tálibán Muhammada Mansúra. V prohlášení, vydaném během návštěvy prezidenta Baracka Obamy ve Vietnamu, označil Mansúrovu smrt za milník v úsilí USA o dosažení dlouhodobého míru a prosperity v Afghánistánu. Mansúr přišel o život při útoku amerického bezpilotního letounu.

 
Američané potvrdili smrt vůdce Tálibánu

"Tálibán by měl využít tuto příležitost k tomu, aby nastoupil jedinou reálnou cestu k ukončení konfliktu tím, že se připojí k afghánské vládě v procesu usmíření," uvádí se v prohlášení Bílého domu.

Mansúrovu smrt už dřív potvrdily afghánská vláda a afghánská tajná služba, stejně jako vysoký velitel Tálibánu mulla Abdul Rauf. Agentuře AP řekl, že Mansúr zahynul při americkém náletu "v pohraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem". [celá zpráva]

Nový vůdce Tálibánu mulla Achtar Muhammad Mansúr, bývalý ministr dopravy za vlády Tálibánu

Foto: Taliban Handout/Handout, Reuters

Afghánský premiér Abdulláh Abdulláh o víkendu v prohlášení zveřejněném na Twitteru uvedl, že "vůdce Tálibánu Mansúr byl zabit při náletu bezpilotního letadla... Jeho auto se stalo terčem útoku v Dahl Bandinu," oblasti v pákistánské provincii Balúčistán těsně za hranicí s Afghánistánem.

Auto mully Mansúra zasažené při americkém náletu

Foto: Abdul Salam Khan, ČTK/AP

Mulla Mansúr nahradil teprve loni v létě v čele islamistických radikálů mullu Muhammada Umara, jehož utajovanou smrt Tálibán potvrdil loni v červenci až po dvou letech. Mansúr byl předtím Umarovým nejbližším poradcem.

Jeho nástup do čela Tálibánu ale vyvolal uvnitř organizace rozkol a řada tálibů přešla ke konkurenčním a extrémnějším organizacím typu Islámský stát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků