Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Larry Downing, Reuters

Američané mají pro Sýrii plán B. Spustí jej, pokud se zhroutí křehké příměří

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy má plán B pro případ, že současné příměří v Sýrii padne a v zemi opět naplno propuknou boje. V Bílém domě je na stole seznam zbraní, které jsou Američané připraveni dodat vzbouřencům proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvoláním na své zdroje to napsal list Foreign Policy.

Ilustrační foto Foto: Larry Downing, Reuters
Američané mají pro Sýrii plán B. Spustí jej, pokud se zhroutí křehké příměří

Plán vypracovaný CIA a jejími „regionálními partnery“ podle Foreign Policy počítá s dodávkami zbraní, které by rebelům umožnily efektivně cílit na vládní letouny, raketové základny a pozice dělostřelectva.

Spojené státy už v minulosti opozici zprostředkovaly dodávky protitankových raket TOW a pojízdných raketometů BM-21 Grad sovětské provenience. Modernější zbraně ale Washington i přes naléhání spojenců ze Saúdské Arábie a Turecka do Sýrie dodat nechtěl kvůli obavám, že by se mohly dostat do nesprávných rukou.

Pokud by se ale v Sýrii začalo znovu bojovat, dostane prý CIA zelenou k tomu, aby rebelům poslala i moderní výzbroj, mimo jiné ruční protiletadlové střely.

Zdecimovaná země jde k volbám

Foreing Policy s informací přišel v době, kdy v Sýrii probíhají parlamentní volby. Vzhledem k občanské válce se ale konají jen v části země, na zhruba 60 procentech území kontrolovaných vládou prezidenta Asada.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Asad s manželkou odevzdali svůj hlas u voleb

Video: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se proto nechal slyšet, že se v Sýrii budou konat nové volby a že ty středeční jsou určeny jenom k tomu, aby zabránily právnímu vakuu, napsala ČTK.

Syřané v dlouhodobě plánovaném termínu volí 250 členů parlamentu. Opozice hlasování bojkotuje a považuje ho za nelegální právě proto, že se koná jen v oblastech kontrolovaných vládou.

Kritika Francie a Británie

Kritický je k hlasování také Západ. Podle Velké Británie pořádání voleb za současné situace dokládá, do jaké míry je syrský režim vzdálen realitě. Paříž podle ČTK hovoří o podvodu zorganizovaném utlačovatelskou vládou.

V Ženevě mezitím začalo třetí kolo syrských mírových rozhovorů a podle opozice i jejích spojenců volby výsledek jednání ohrožují. Minulá dvě kola ženevských rozhovorů zatím kýžený výsledek nepřinesla. [celá zpráva]

Současné příměří je sice veskrze dodržováno, nepřipojil se k němu ale Islámský stát, který okupuje značnou část země, ani fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu. K izolovaným přestřelkám navíc dochází i mezi dalšími ozbrojenými skupinami a vládními vojsky. [celá zpráva]

„Pokles počtu obětí přinesl Syřanům tolik potřebnou úlevu, mnoho civilistů ale stále umírá při neoprávněných útocích,“ poznamenala k příměří lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Šestým rokem trvající válka v Sýrii si podle letošních odhadů nevládní organizace Syrian Centre for Policy Research (SCPR) vyžádala přes 470 tisíc mrtvých. OSN loni v srpnu uváděla víc než 250 tisíc obětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků