Ve třech okrscích se budou přepočítávat všechny hlasy, ve zbylých jen podezřelé. Důvodem je, že voliči náhodou nebo záměrně zaškrtli více stran nebo že nebyla na lístcích razítka.

V průběžných výsledcích vedl kandidát republikánů Ekrem Imamoglu, který nakonec uvedl, že vyhrál o 27 000 hlasů. Turecký prezident pak pohrozil, že výsledky napadne.

Turecký prezident napadne výsledky místních voleb

AKP ale tvrdí, že vyhrál její kandidát, bývalý premiér Binali Yildirim. Ve městě dokonce nechala AKP vylepit plakáty, kde jsou Erdogan s Yildirimem a textem, že děkují Istanbulu za zvolení.

Plakát, kde prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát na starosti Istanbulu Binali Yildirim děkují městu za své zvolení

Plakát, kde prezident Recep Tayyip Erdogan a kandidát na starostu Istanbulu Binali Yildirim děkují městu za své zvolení.

FOTO: Huseyin Aldemir, Reuters

„Není to slušné chování. Máme výsledky od volební komise a víme, kdo vede,“ řekl BBC Imamoglu. Vyzval také, aby se přepočítávání hlasů nekonalo a Erdogan uznal porážku ve městě, odkud pochází a kde byl starostou.

„Až do včerejška vláda a vládnoucí strana tvrdila, že Turecko má nejvěrohodnější volební systém, a vychvalovali jej. V době voleb byl ve službě ve volebních místnostech milion lidí. Kdyby tam bylo něco podezřelého, zaznamenali by to a napsali by o tom zprávu, což je oficiální postup,“ dodal Imamoglu pro BBC.

Kandidát tureckých republikánů na starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu v mausoleu Mustafy Kemala Atatürka

Kandidát tureckých republikánů na starostu Istanbulu Ekrem Imamoglu v mauzoleu Mustafy Kemala Atatürka. Jako republikán se hlásí k jeho odkazu, zatímco Erdogan se stále více hlásí k osmanské říši.

FOTO: Umit Bektas, Reuters

Opozice upozorňuje, že hlasovací lístky bez razítka byly akceptovány i v referendu v roce 2017, které změnilo v zemi parlamentní systém na prezidentský, a její námitky v tomto směru byly odmítnuty.

AKP v komunálních ztratila Ankaru a nechce přijít o Istanbul. Jak ale podotkl Imamoglu: „Všechno končí. Strany, vlády i sám život. Erdogan je u moci 17 let. Jsou tu problémy a věci, co se nám nelíbí – ale je to politický úspěch. Ale jednou taky nastane konec.“