Rusko označilo jednání Izraele za nepřátelské a vyhradilo si právo na odvetu. „Vyhrazujeme si právo na adekvátní odvetné akce,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov.

„Považujeme tento provokativní čin Izraele za nepřátelský. Následkem neodpovědného činu izraelských vojáků zahynulo 15 ruských vojáků. To neodpovídá duchu rusko-izraelského partnerství,” dodal.

Konašenkov si stěžoval, že Izrael o plánu útoku Rusy včas neinformoval: „Potvrzení na horké lince přišlo méně než minutu před úderem, což neumožnilo ruskému letadlu, aby odletělo do bezpečné zóny.“

Konašenkov upřesnil, že se čtyři izraelské bojové letouny F-16 přiblížily k pobřeží v malé výšce nad hladinou Středozemního moře. Podle něj izraelské letectvo záměrně vytvořilo nebezpečnou situaci pro letadla a lodě v oblasti: „Bombardování bylo provedeno nedaleko od místa plavby francouzské fregaty Auvergne a v bezprostřední blízkosti Il-20, který se chystal přistávat.“ Stroj se vracel na základnu Hmímímv Latákiji.

Provincie Látakíja v Sýrii

Provincie Látakíja v Sýrii

FOTO: Novinky

Mluvčí navíc obvinil piloty, že využili ruského letadla pro své krytí: „Izraelští piloti se schovali za ruským letadlem a vystavili ho tak palbě syrské protivzdušné obrany. Výsledkem toho byl Il-20, který má na radaru větší odraz než stroje F-16, zasažen raketou S-200.“ Tyto rakety prodalo Rusko Sýrii.

Další představitel ruských ozbrojených sil však řekl, že prostředky izraelského letectva ani izraelští piloti nemohli vidět ruský letoun, protože přistával z výšky 5000 metrů. Dodal, že i tak za tragédii mohou Izraelci.