Podrobnosti o střetu přinesl ve čtvrtek list The New York Times, který čerpal z rozhovorů i dokumentů Pentagonu.

Ke střetu došlo v 7. února provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Syrské vládní jednotky podporované šíitským Hizballáhem a ruskými žoldnéry z Vagnerovy skupiny i Američané podporující kurdsko-arabské Syrské demokratické síly se tam pokoušeli při pronásledování zbytků Islámského státu současně dostat pod kontrolu co největší území v oblasti bohaté na ropu.

Každá strana postupovala po jedné straně Eufratu. Týden před bitvou Američané sledovali stovky aut, která se přibližovala k jejich stanovišti u plynového pole firmy Conoco.

Američané měli obavy ze soustřeďování sil a přes horkou linku se obrátili na Rusy, ti jim však řekli, že nemají tyto jednotky pod kontrolou, i když americké odposlechy zachytily řadu rozkazů v ruštině. Podle americké vojenské rozvědky se jednalo hlavně o žoldnéře z Vagnerovy skupiny. List ji charakterizuje jako sílu, kterou Kreml využívá k plnění cílů, s nimiž ruská vláda nechce být spojována.

Útok na malou jednotku

Asi 30 příslušníků amerických speciálních jednotek Delta a Rangers pomáhalo kurdsko-arabské milici SDF střežit stanici pro těžbu plynu společnosti Conoco. Zhruba 30 kilometrů od nich na základně poskytující podporu sledovali pohyb syrských sil členové americké námořní pěchoty a zelených baretů a posílali spolubojovníkům informace z bezpilotních letounů o shromažďujících se oddílech. Ve tři hodiny odpoledne zahájily tyto jednotky postup ke stanici Conoco. Mířilo tam 500 lidí a 27 vozidel včetně tanků a obrněných transportérů.

Scénu sledovalo americké operační středisko na základně Udajd v Kataru i Pentagon. Velitelé upozornili piloty letadel i pozemní jednotky, letadla v oblasti byla uvedena do pohotovosti. Na americké základně třicet kilometrů od místa útoku se připravila malá skupina 16 vojáků ve čtyřech automobilech odolávajících výbuchům min na zásah.

Nejmodernější americké bojové letouny F-22 Raptor na základně Siauliai

Nejmodernější americké bojové letouny F-22 Raptor na základně Siauliai

FOTO: Ints Kalnins, Reuters

V půl deváté večer byly tři ruské tanky T-72 s 125milimetrovými děly ve vzdálenosti 1,5 kilometru od stanice Conoco, půl hodiny po desáté začal útok prosyrské jednotky a Conoco bylo zasaženo tak silnou tankovou a minometnou palbou, že se Američané vrhli do krytů.

První čtvrthodinu americké velení žádalo Rusko, aby útok zastavilo. Protože neuspělo, byly vypáleny varovné výstřely a následovalo několik vln útoků amerického letectva. Nasazeny byly stíhačky F-22 Raptor, bojová letadla F-15E, bombardéry B-52 a těžké bitevníky AC-130 i bitevní vrtulníky Apache. [celá zpráva]

Z děl pálila americká námořní pěchota. Odvetná palba byla tak silná, že se musela na chvíli zastavit i skupina vyslaná na pomoc. Hodinu po půlnoci, kdy už dělostřelecká palba utichala, musela některá americká letadla zpět na základnu, protože jim docházela munice i palivo. To už ale na místo dorazil vyslaný tým 16 vojáků vybavený i protitankovými střelami javelin.

O hodinu později útočníci začali ustupovat, Američané zastavili palbu a sledovali Syřany a žoldáky, jak sbírali z bojiště své padlé kolegy. Na americké straně byl zraněn pouze jeden ze syrských spojenců.

Zásah schválil americký ministr obrany. „Ruské vysoké vrchní velitelství v Sýrii nás ujistilo, že to nejsou jejich muži,“ řekl minulý měsíc James Mattis, když vypovídal před senátním výborem o akci. Proto nařídil náčelníkovi štábu Josephu Dunfordovi, „aby byli zničeni, a to se také stalo“.

Právě teď vedou naši nepřátelé v Sýrii nejagresivnější elektronickou válku na planetěTony Thomas, americký generál

Rusko původně tvrdilo, že o život přišli jen čtyři občané Ruska. [celá zpráva]

Sýrie přiznala, že mezi padlými je 100 syrských vojáků. Podle New York Times zůstalo na bojišti 200 až 300 těl. [celá zpráva]

Otázkou ale zůstává, kdo byli ti ruští žoldáci a proč útočili. Americká rozvědka se domnívá, že úkolem Vagnerovy skupiny je v Sýrii získat ropná a plynová pole a ochránit je ve prospěch syrské vlády. Skupina má podíl z těžby. S ruskou armádou tyto oddíly spolupracují jen volně, i když jejich velitelé nedávno dostali v Kremlu ocenění a jejich bojovníci výcvik na základnách ruského ministerstva obrany.

V Sýrii zuří radioelektronický boj

Střet ale ukázal na riziko propuknutí většího konfliktu i na nebezpečí. Zatímco v únoru se Rusko do boje nijak nezapojilo, nyní se pravidelně pokouší narušovat komunikaci amerických dronů se základnami.

„Právě teď vedou naši nepřátelé v Sýrii nejagresivnější elektronickou válku na planetě,“ řekl americký generál Tony Thomas, stojící v čele Amerického velitelství pro speciální operace, „testují nás každý den.“