Boje o Altun Kupri si vyžádaly několik desítek obětí a zraněni při nich byli i dva novináři. Kurdové přiznali třicet padlých, tvrdí ale, že střet vyhráli. V boji podle svých slov zničili jeden irácký tank Abram a tucet obrněných vozidel. Mohlo by jít o americké humvee.

Irácká armáda ráno z děl ostřelovala kurdské pozice severně a jižně od městečka. Na to kurdští bojovníci, označovaní jako pešmergové, odpověděli raketovou palbou a vyslali do města posily.

Zraněného kurdského bojovníka odvážejí do nemocnice.

Zraněného kurdského bojovníka odvážejí do nemocnice.

FOTO: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Irácké ministerstvo obrany kolem poledne oznámilo, že protiteroristické síly, federální policie a šíitské milice Lidové mobilizační fronty (PMF), kterou podporuje Írán, už městečko dobyly. Velitel PMF Ercuman Turkmen v telefonickém rozhovoru agentuře AP však přiznal, že jeho jednotky jsou pod palbou odstřelovačů z města. Žádné oběti střetu zatím armáda nehlásí.

Altun Kupri leží v provincii Kirkúk těsně u hranic provincie Irbíl, která už je součástí autonomního Kurdistánu. Padesát kilometrů vzdálený Irbíl je přitom správním střediskem nejen stejnojmenné provincie, ale i celé autonomie.

Kurdské posily míří k městečku Altun Kupri

Kurdské posily míří k městečku Altun Kupri

FOTO: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Guvernér Irbílu Nawzad Hádí vyzval ke klidu: „Je jasné, že Altun Kupri je v provincii Kirkúk a ne Irbíl (tedy mimo autonomii), ale pohybují se na hranicích obou provincií.“

Velitel PMF Karim Núrí řekl, že se irácké jednotky zastaví na hranicích autonomie a nebudou postupovat do provincie Irbíl: „Vrchní velitel, premiér Hajdar Abádí vydal rozkaz všem vojenským jednotkám nepřekračovat hranice provincie Kirkúk k Irbílu.“

Konflikt mezi Bagdádem a vládou autonomního Kurdistánu se plnou silou rozhořel po referendu z 25. září, v němž se většina Kurdů vyslovila pro nezávislost Kurdistánu. Irácká vláda hlasování neuznává a nezávislost Kurdistánu naprosto odmítá.

Spor v Iráku zhoršila skutečnost, že se hlasovalo i v oblastech, které administrativně do Kurdistánu nepatří. To je i případ provincie Kirkúk, byť tam žije velký počet Kurdů. Proto Bagdád na konci minulého týdne vyslal armádu ovládnout oblasti, které Kurdové obsadili od roku 2014 mimo své autonomní provincie v bojích proti samozvanému Islámskému státu. Irák ale ještě před útokem popíral, že podobný krok podnikne. [celá zpráva]