Ofenziva u Mosulu, kterou Spojené státy stejně jako tu u Rakky podporují, podle Townsenda sice postupuje pomalu, ale to se dalo čekat vzhledem k tomu, kolik času měli extremisté na přípravu a jak brutální dovedou být.

„Když bojovník vyjde z domu a nad hlavou drží dítě, můžeme ho jen sledovat, dokud nedojde k další budově,“ vysvětil generál obtíže boje v místech, kde žijí desítky tisíc civilistů.

Smrtící mix

Irácký premiér Hajdar Abádí v úterý oznámil, že dobývání Mosulu potrvá odhadem ještě tři měsíce. Takový výhled je podle Debkafile z říše toužebných přání, protože ve skutečnosti se ofenzíva zastavila. Server napsal, že obránci z IS způsobili některým útočícím jednotkám až padesátiprocentní ztráty.

„Dosáhli toho smrtícím mixem guerillových a teroristických metod,“ napsal server a připomněl, že IS využívá nejen sebevražedných útočníků v autech napěchovaných výbušninami, podomácku vyrobených náloží a odstřelovačů, ale také kluzáků shazujících nálože na padáčcích či bojových jedů.

Brutální metody vedení boje jsou podle serveru také důvodem těžkých ztrát turecké armády u syrského al-Bábu. Oficiálně tam padlo 19 tureckých vojáků, ve skutečnosti jich může být mnohem víc, napsal Debkafile.

Milice v Iráku posilují

Server Daily Beast dodal, že na pozadí bojů v Iráku je sektářský konflikt, který by se mohl ještě zostřit, protože tento týden vstoupí v platnost zákon povolující existenci polovojenských milic.

Zejména šíitské milice podporované Íránem jsou opakovaně viněny z válečných zločinů proti sunnitské menšině a Spojené státy se k nim staví opatrně. Generál Townsend je však překvapivě chválí. Serveru Daily Beast řekl, že se nyní chovají „pozoruhodně disciplinovaně“.