Podle plánu by syrský prezident Asad měl odejít z funkce po šesti měsících vyjednávání o přechodné vládě. Tu by měli vytvořit zástupci opozice, vlády a občanské společnosti. Kabinet by v zemi mělo vládnout dalších 18 měsíců, poté by se v Sýrii konaly parlamentní, místní i prezidentské volby. „Toto přechodné období začne odchodem Bašára Asada a jeho lidí a samozřejmě i těch, kteří spáchali zločiny proti syrskému lidu,” uvedl hlavní koordinátor HNC, bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb.

Aktuální plán představuje ústupek, dříve HNC trvala na okamžitém odchodu Bašára Asada. Současný prezident a jeho lidé by se však nemohli na přechodné vládě podílet, což je pro Damašek nepřijatelné. Režim chce, aby se o Asadově dalším osudu rozhodlo až ve volbách.

„Jediný způsob, jak dosáhnout trvalého řešení, je politický přechod,... přechod od státu teroru k zemi vedené v souladu se společenskou dohodou všeho syrského lidu,“ uvedl mluvčí HNC Salám Maslit s tím, že přechod by probíhal pod patronátem OSN. Dodal, že plán slibuje „vybudovat politický systém, který hájí svobody, zajišťuje práva jednotlivců a je založen na principech svobody, rovnosti a práv občanů“.

Kvóty pro účast žen

Podle HNC má plán garantovat zapojení všech skupin „bez diskriminace na základě víry, etnicity a třídy“. Ženy by měly mít garantována všechna práva a ve státních institucích by jich muselo být nejméně 30 procent, a to i na vyšších postech. V armádě by měli mít místo vedle vzbouřenců i vojáci z armády Bašára Asada, jejichž „ruce nejsou potřísněny syrskou krví“. To by mělo zabránit opakování situace z Iráku, kde se po čistkách bezpečnostní složky zhroutily a vypukla sektářská válka.

Není ale jasné, zda s plánem souhlasí i další významné opoziční skupiny, jako jsou kurdské milice YPG, které se nemohly účastnit ženevských rozhovorů. Diplomaté podporující HNC ale uvedli, že všechny síly byly informovány a s dokumentem souhlasí.

Johnson proti Rusku

Plán rozhodně přesvědčil britského ministra zahraničí, který se dříve k opozici stavěl skepticky a v březnu po osvobození Palmýry od Islámského státu oceňoval Kreml, že pomohl Asadovi zachránit tuto významnou památku. Nyní tvrdí, že Rusko „poskytuje neobhajitelnou vojenskou pomoc, aby udrželo u moci jednoho muže, který nese hlavní odpovědnost“.

Proto naléhá na Moskvu, aby pomohla Asada odstavit.

Plán by mohl získat i širší mezinárodní podporu, protože nemění status quo, všechny státy by si podle něj zachovaly svá území, je však otázkou, zda to přijmou Kurdové.

HNC je výsledkem rijádské schůzky z prosince 2015. Zastoupeny na ní nebyly kurdské milice ani Fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu, nicméně mezi 34 skupinami jsou i radikální islamistická uskupení Ahrár aš-Šám a Džaíš Islám.

Skupinu dále podporuje Francie, Katar a částečně Turecko.