„Daíš (arabská zkratka pro IS – pozn. red.) v pátek v Ma’adanu v provincii Rakka popravil osm nizozemských bojovníků poté, co je obvinil z pokusu o dezerci a vzpouru,“ informoval na Twitteru člen skupiny aktivistických novinářů v Rakce RBSS Abú Muhammad.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Podle AFP se bojovníci z Nizozemska v Rakce dostali v uplynulých týdnech do sporu se zpravodajci Islámského státuIráku. Zpráva uvádí, že se jedná o 75 Nizozemců, jejichž původ je často marocký. Velení v Rakce údajně vyslalo prostředníka, aby spor vyřešil, ale toho zavraždili.

Tweet Abú Muhammada

Velitelé pak dali všechny nizozemské džihádisty zadržet. Vězní je v Ma’adanu a ve městě Tabqa. Osm jich od té doby skončilo na popravišti, další údajně nepřežil bití při výslechu.

Syrská exilová organizace SOHR, která sleduje dění v zemi z Londýna, zprávu nepotvrdila. Má ale informace o třech popravených evropských džihádistech severoafrického původu v oblasti při syrsko-irácké hranici.

Nizozemské tajné služby se domnívají, že v řadách IS v Sýrii a Iráku působí 200 nizozemských občanů včetně 50 žen.