Sýrie se kvůli tureckému ostřelování letiště Mína, které ovládly kurdské milice YPG, obrátila na OSN a požádala o zákrok, aby nebyla porušována její suverenita. Ostřelování syrského území tureckým dělostřelectvem podle Damašku znamená přímou podporu ozbrojeným teroristickým organizacím. Útoky si vyžádaly už dva mrtvé na straně Kurdů.

Sýrie také v listu pro OSN obvinila Turecko, že umožnilo stovce tureckých vojáků nebo žoldnéřů vstoupit na syrské území, aby pomohli vzbouřencům u Damašku.

Turecko o víkendu ostřelovalo kurdské síly postupující u Halabu poté, co osvobodily letiště u Míny i s přilehlým městem. Letiště drželi vzbouřenci z uskupení, jehož součástí je i Fronta an-Nusra napojená na Al-Káidu. Povedlo se jim to díky ruským náletům.

Na operaci se podílely i nekurdské opoziční síly z Vulkánu Eufratu. [celá zpráva] Toto operační uskupení je spojeno s aliancí Demokratických sil Sýrie, v níž působí i část Svobodné syrské armády.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Turecký ministr obrany Ismet Yilmaz v pondělí působení tureckých vojáků v Sýrii popřel: „To není pravda, neexistuje myšlenka, že by turečtí vojáci vstoupili do Sýrie.“

Nestřílejte na Kurdy, vyzývá Paříž

Ukončit ostřelování kurdských milicí YPG vyzvala Turecko podle agentury Reuters v neděli i Paříž: „Francie se obává zhoršení situace v oblasti Halabu a na severu Sýrie. Vyzýváme k ukončení veškerého bombardování, jak toho ze strany režimu a jeho spojenců na celou oblast, tak toho tureckého na kurdské oblasti.“

Yilmaz se k ostřelování nevyjádřil. Turecké síly zahájily ostřelování, když se kurdská milice odmítla stáhnout, jak to požadoval premiér Ahmet Davutoglu, s odůvodněním, že by území opět mohli ovládnout islamisté. Sálih Muslim, jeden z členů kurdské Strany demokratické unie PYD, řekl: „To chtějí, aby tam zůstala fronta An-Nusra? Nebo aby přišel (syrský) režim a obsadil to tam?”

Ukončit akce odmítl Davutolgu i v nedělním telefonickém rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, když řekl, že Turecko bude pokračovat v bojích proti PYD. „Naše bezpečnostní síly odpověděly přiměřeným způsobem a budou v tom pokračovat,” řekl Davutoglu Merkelové podle tiskové zprávy kanceláře tureckého premiéra.

Turecko má z Kurdů strach

Milice YPG podporuje a vyzbrojuje Západ, ale Turecko jim hází klacky pod nohy, protože se obává růstu síly Kurdů. YPG jsou ozbrojeným křídlem syrské kurdské Strany demokratické unie PYD, jež je spojována s tureckou separatistickou Kurdskou stranou pracujících (PKK), proti které vede válku.

Reportér BBC Mark Lowen uvedl, že turecké ostřelování otevřelo další frontu v Sýrii.

Před parlamentní komisí pro ozbrojené síly Yilmaz též popřel, že by do země už přiletěla čtyři saúdskoarabská letadla F-16, která by měla být nasazena proti Islámskému státu. Uvedl však, že jejich vyslání závisí na Rijádu.