„Jestliže jsou tam tisíce bojovníků pocházejících z Ruska a ze zemí Střední Asie, pak je to pro nás reálná hrozba. Zejména proto jsme přijali toto rozhodnutí (o vojenské operaci),” řekl Medvěděv s tím, že se Moskva obává návratu těchto bojovníků.

Medvěděv uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin vyhověl žádosti syrského prezidenta Bašára Asada o vojenskou pomoc, a zdůraznil, že o nasazení ruských jednotek rozhoduje Moskva.

„Neplánujeme nekonečnou přítomnost v Sýrii. Řekl to prezident (Putin), moji kolegové a já to chceme ještě jednou zopakovat,” prohlásil předseda ruské vlády v interview, z něhož v pondělí předem citovala agentura TASS.

Podle slov premiéra jde o „zcela omezený, konkrétní úkol založený na ochraně národních zájmů a na žádosti Asada”.

„Proto nebude on rozhodovat o rozsahu přítomnosti ruské armády, ruských ozbrojených sil tam (v Sýrii), ale rozhodovat bude ruská vláda, vrchní velitel a všichni, kdo jsou do tohoto procesu zapojeni,” zdůraznil Medvěděv. Před dalšími jednáními o řešení syrské krize tím dal najevo, že záleží na Moskvě, jestli budou ruské síly stále bojovat v Sýrii.

Situaci  před jednáními zkomplikovalo ruské prohlášení, že by se příměří netýkalo leteckých útoků, což by znamenalo zvýhodnění syrských vládních sil.