V turecké provincii Çanakkale bylo od 1. prosince zadrženo 2993 migrantů, zatčeno bylo i 35 lidí podezřelých z převaděčství. Policejní operace se uskutečnily v oblasti města Ayvacik, odkud vyplouvá většina člunů mířících k řeckému ostrovu Lesbos. Na padesátikilometrovém úseku pobřeží se na akci podílelo na 300 policistů.

Evropská unieTurecko se v neděli zavázaly, že oživí přístupové rozhovory Ankary s EU výměnou za spolupráci Turecka s cílem zastavit příliv migrantů do Evropy. Unie se rozhodla poskytnout pomoc Turecku, a to tři miliardy eur na zajištění ubytování pro syrské uprchlíky na tureckém území. Obě strany se zároveň dohodly na společném akčním plánu, který stanoví, že Ankara zajistí, aby její hranice s Evropskou unií byla méně propustná.

Turecko je nejfrekventovanější tranzitní zemí pro uprchlíky směřující do Evropy zejména ze SýrieAfghánistánu. Přes moře se letos takto do Řecka dostalo přes 700 000 migrantů. Podle oficiálních údajů na tureckém území pobývá asi 2,2 miliónu Syřanů, kteří se sem uchýlili kvůli krvavému konfliktu ve své zemi.