Komando bylo do bašty džihádistů vysláno minulý čtvrtek na základě informací tajných služeb, podle nichž se Islámský stát chystal kurdské zajatce pozabíjet.

Na videu je vidět, jak vojáci se zbraní v ruce procházejí věznici a osvobozují rukojmí.

Zásah ukázal, jak si USA Kurdů váží

Podobné osvobozovací akce jsou ze strany amerických vojáků ojedinělé. Zásah na severu Iráku tak podle agentury Reuters ukazuje, že Washington považuje v boji s Islámským státem kurdské bojovníky za klíčové spojence.

Kurdské milice se zasloužily o zastavení postupu džihádistů dále na jih a pomáhají irácké armádě, po jejímž boku bojují také šíitské milice.

Během operace padl jeden z amerických vojáků a jeho ostatky už byly přepraveny do vlasti. Seržant Joshua Wheeler podle vysvětlení Pentagonu zemřel, když se snažil uhasit požár a zachránit kurdské kolegy.

První americká oběť Islámského státu

Jde o prvního amerického vojáka, který od roku 2011 padl při bojové operaci v Iráku, a vůbec prvního Američana, jenž zemřel v boji s Islámským státem.

Podle listu The New York Times speciální jednotky podporovaly americké vrtulníky a letadla. Stroje útočily na přístupové cesty k věznici.

Islámský stát obsadil severní části Iráku loni a vyhlásil na nich stejně jako na severu Sýrie chalífát. USA vedou koalici, jejíž letadla proti Islámskému státu bojují od loňského podzimu, připomněla ČTK.

Operací se až do minulého týdne neúčastnily žádné americké pozemní jednotky, v Iráku jsou pouze armádní cvičitelé.