Reportáž Rudawu byla zveřejněna už 9. července. V táboře v Baládu je vidět, jak se učí mladí chlapci i jedno dítě nosit zbraně a postupovat ve skupině. Neukazuje ale střelecký výcvik.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Řídíme se nařízením nejvyššího šíitského duchovního vůdce velkého ajatolláha Alího Sistáního. Jednou na pátečních bohoslužbách řekl, že by děti měly být plně připraveny pro všechny případy, protože irácká budoucnost je nejistá,“ řekl jeden z rekrutů.

Dodal, že kromě základního vojenského výcviku také studují v táboře korán: „Kromě výuky taktiky boje a výcviku se učíme ve výcvikovém centru i o odměně za mučednictví v boji proti IS.“ Instruktoři jim říkají, že se dostanou do nebe, kde je budou čekat andělé.

Pětiletý syn instruktora šíitských milicí Abdulhakim v uniformě s otcovou pistolí

Pětiletý syn instruktora šíitských milicí Abdulhakim v uniformě s otcovou pistolí

FOTO: Vivian Salama, ČTK/AP

„Potřebujeme ve výcviku učit bojovníky aktuálnímu významu džihádu. Druhy džihádu jsou součástí jednoho z předmětů, které v centru vyučujeme,“ řekl klerik z centra na kameru. „Jedním z úkolů džihádu je šířit islám a větu Není boha kromě Alláha,“ dodal. Výcvik začíná až po výuce džihádu.

Chlapec prochází v rámci výcviku pod Koránem.

Chlapec prochází v rámci výcviku pod koránem.

FOTO: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Další mladý rekrut řekl, že ho do milice poslala rodina: „Chceme vytlačit nepřítele z naší země.“ Jiný prohlásil, že jej rodina podporovala ve vstupu do milice, aby prodělal výcvik a pomohl vyčistit zemi od extremistů z IS. I když se Iráčanům podařilo většinu provincie osvobodit, v části ještě operují jednotky Islámského státu.

Bojují i děti

AP řekl patnáctiletý Džafer Usáma, že chtěl být inženýrem, ale nyní chce být  milicionářem, protože jeho otec bojuje s šíitskou milicí v Anbáru a bratr v Bajdží: „Až dokončím výcvik, dá-li bůh, přidám se k nim, i kdyby to znamenalo, že obětuji svůj život, abych udržel Irák bezpečný.“

Už na začátku léta AP viděla na frontě v provincii Anbár u šíitských milicí ozbrojené chlapce, jimž bylo něco málo přes deset. Byli mezi nimi i 12letý Husajn Alí a jeho o dva roky straší bratranec. Alí s kalašnikovem řekl: „Je čest sloužit naší zemi.“

Výcvik mladých šíitů

Výcvik mladých šíitů

FOTO: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Mohou se přidat k extremistům

Rudaw varuje před možnou militarizací Iráku a zmiňuje i obavy mezinárodního společenství a humanitárních organizací z nasazení dětí v bojích v zemi. Upozorňuje současně, že nelze vyloučit, že se tito mladíci v budoucnosti nepřidají k extremistům.

V době sektářské války v polovině prvního desetiletí nového milénia v Iráku řádily šíitské eskadry smrti, napojené na policii.

Kurdové se řadí k sunnitské větvi islámu.