„Pokud je Rúhání na čele frontové linie, bude přirozeně víc poškozen,“ cituje Reuters jednoho z diplomatů, kteří jsou obeznámení s jednáními ministrů Kerryho a Zarífa.

Rúhání je považovaný za reformistu. Začátkem ledna vyzval k omezení státního vlivu na domácí ekonomiku, k podpoře hospodářské soutěže a ke krokům, které by pomohly ukončit mezinárodní izolaci Íránu. [celá zpráva]

Agentura Reuters ale poznamenala, že západní činitelé nevylučují, že údajné varování před nezdarem jaderného jednání, jež by mohlo znamenat pád Rúháního a posílení íránských konzervativců, může být jen vyjednávací taktikou. Dvanáct let trvající maratón rozhovorů se totiž blíží do rozhodující fáze.

Jednání o jádru zatím bez pokroku

Páteční schůzka šéfů diplomacie obou států trvala víc než hodinu a agentury nezaznamenaly, že by přinesla něco nového. Nejmenovaný americký diplomat podle AP potvrdil, že se ministři věnovali probíhajícím jednáním o íránském jaderném programu a dohodli se, že „zůstanou v úzkém kontaktu“.

Kerry a Zaríf se v posledních měsících sešli několikrát ve snaze dostat se při jednáních ze slepé uličky a ve stanoveném březnovém termínu dosáhnout předběžné dohody. Ta by pak umožnila stihnout konečnou dohodu do 1. července. Podle AP se očekává, že se íránský ministr zahraničí v Mnichově sejde rovněž se svými kolegy z Francie a Ruska.

Dohoda by měla vést ke zrušení mezinárodních sankcí vůči Teheránu výměnou za omezení jaderného programu Íránu, který západních státy podezřívají ze snahy domoci se nukleárních zbraní.